Dziś GPW pod wpływem cen ropy i decyzji Banku Anglii
Warszawa, 26.01.2016 (ISBnews/ CMC Markets) - ??Dzisiaj ton notowaniom akcji będą nadal nadawać ceny ropy naftowej. Po dużych spadkach cen akcji w Azji inwestorzy na GPW będą musieli się zmierzyć, przynajmniej rano, z presją sprzedażową. Dodatkową nerwowość wprowadza oczekiwanie rynków na decyzje banków centralnych co do kierunku ich polityki monetarnej.
26.01.2016 | aktual.: 26.01.2016 08:53
Zmienność cen ropy jest olbrzymia. Inwestorzy doświadczają dziennych ruchów o 5%. Z jednej strony mając nadzieje, że osiągnięty poziom to długo wyczekiwane dno, od którego notowania się odbiją, są w stanie szaleńczo otwierać pozycje na wzrost. Z drugiej strony jednak, szybko wraca strach o wypłacalność wydobywców. W świecie znacznego finansowania branży surowcowej przez sektor finansowy inwestorzy przeceniają więc też banki, w obawie o skutki znacznej ekspozycji ich kapitału na firmy naftowe.
Dzisiaj przedstawiciele Banku Anglii mogą wydać komunikat, który da rynkom sygnał co do kierunku polityki monetarnej w Wielkiej Brytanii. Inwestorzy przyzwyczaili się już jednak do sytuacji, gdzie w przypadku tak znacznych ruchów cen na rynkach również banki centralne muszą bardziej dynamicznie dostosowywać swoje decyzje. Idealnym przykładem jest Bank Anglii, który już w sierpniu ubiegłego roku wysyłał do rynku sygnały o potencjale zmiany polityki monetarnej, podczas gdy to stanowisko zostało zrewidowane w tym miesiącu - po znacznych spadkach cen surowców.
Jeszcze ważniejszy dla polskiego rynku będzie jutrzejszy komunikat po spotkaniu Rezerwy Federalnej USA (Fed). Na świecie oczekuje się 2-4 podwyżek stóp procentowych w tym roku. W przypadku dalszych spadków surowców, i tym samym braku presji inflacyjnej, kolejne podwyżki stóp procentowych w USA mogą być odkładane w czasie.
Na GPW pozostajemy w długoterminowej bessie z nadziejami na stabilizację notowań. Warunkiem byłoby przebicie na koniec notowań poziomu 1800 pkt przez indeks WIG20. Do tego jest jeszcze daleko i należy brać pod uwagę ryzyko kolejnej fali wyprzedaży, która doprowadzi nas do nowych dołków. Na razie jednak inwestorzy liczą na kontynuację odbicia. Wartościowo 91% wszystkich pozycji klientów CMC Markets aktualnie otwartych na kontrakt CFD na WIG20 to pozycje na wzrost.
Pod względem odczytów ekonomicznych będzie dziś względnie spokojnie. Rano poznamy wartości PKB i stopy bezrobocia w Polsce. Oczekuje się odpowiednio wzrostu 3,5% rok do roku oraz spadku do poziomu 9,7%. O godz. 16:00 rynki będą natomiast czekały na wskaźnik zaufania konsumentów w USA, według szacunków bez zmian na poziomie 96,5.
Łukasz Wardyn, dyrektor - Europa Wschodnia, CMC Markets
(ISBnews/ CMC Markets)