Trwa ładowanie...
gpw
01-07-2009 10:31

Dziś indeksy PMI przemysłu, prognoza inflacji

Dzień rozpoczynamy mieszaną porcją danych. Indeks Tankan mierzący zaufanie japońskich przedsiębiorców wzrósł wprawdzie z minus 58 do minus 49 pkt, ale liczono na większy skok.

Dziś indeksy PMI przemysłu, prognoza inflacjiŹródło: Open Finance
d1tfi5f
d1tfi5f

Dzień rozpoczynamy mieszaną porcją danych. Indeks Tankan mierzący zaufanie japońskich przedsiębiorców wzrósł wprawdzie z minus 58 do minus 49 pkt, ale liczono na większy skok.

Według ekonomistów indeks miał wzrosnąć do minus 43 pkt. Również indeks Tankan dla usług wzrósł mniej niż oczekiwano do minus 29 pkt z minus 31 pkt (oczekiwano minus 27 pkt). Sprzedaż detaliczna w Niemczech spadła o 2,9 proc. r/r a liczono na spadek o 1,1 proc. Jednak już dane miesięczne były lepsze - sprzedaż wzrosła o 0,4 proc. zamiast o oczekiwane 0,1 proc. Za to w Australii sprzedaż detaliczna wzrosła o 1 proc. m/m, a oczekiwano, że będzie o połowę mniejsza. Dziś poznamy indeksy PMI dla sektora przemysłu. W Chinach indeks wzrósł do 53,2 proc. (o 0,1 proc. od maja). W Europie tak dobrych odczytów z pewnością nie będzie. Czekamy też na prognozę resortu finansów co do inflacji (oczekujemy 3,6 proc. w czerwcu) i na raporty z rynku pracy w USA.

SYTUACJA NA GPW

Zaczęliśmy notowania w dobrych nastrojach, bo już rano WIG20 próbował zaatakować poziom 1900 pkt. "Zaatakować" to termin z przymrużeniem oka, bowiem rano zwyżce towarzyszyły skromniutkie obroty. Lecz mimo to, głównie dzięki dobrym nastrojom na świecie WIG20 utrzymywał się powyżej tego poziomu lub w jego pobliżu i wyglądało na to, że grający na windows dressing na koniec półrocza osiągną zamierzony cel. Tym bardziej, że jak się okazało ceny domów w USA spadły mniej niż oczekiwali tego analitycy (o 18,1 proc. według S&P/CaseShiller). Niestety o 16-tej publikacja indeksu nastrojów Amerykanów mierzonego przez Conference Board popsuła szyki inwestorom. Zamiast oczekiwanego wzrostu indeksu do 57 pkt zanotowano spadek do 49,3 pkt. Odwrót na GPW był błyskawiczny i ostatecznie zakończyliśmy sesję spadkiem. Obroty wzrosły do 1,23 mld PLN.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

W środę inwestorzy w Azji przystopowali z zakupami akcji i indeksy stabilizowały się w pobliżu lokalnych wierzchołków lub lekko traciły na wartości. W Japonii pozbywano się papierów wartościowych Toyoty, ponieważ agencja ratingowa Fitch poszła w ślad za agencją Standard&Poor's i obniżyła o dwa stopnie ocenę zdolności kredytowej spółki. Decyzja ta odzwierciedla z jednej strony problemy całej branży samochodowej, z drugiej strony jest wynikiem niekorzystnego działania mocnego jena na wyniki finansowe eksporterów. Według nieoficjalnych wiadomości Toyota rozważa udostępnienie koncernowi General Motors licencji na produkcję modelu Prius, który ze względu na zastosowanie silnika hybrydowego cieszy się dużą popularnością w Japonii i Europie Zachodniej. Giełdy w Europie zaczęły dzień od odrabiania strat z poprzedniej sesji.

d1tfi5f

OBSERWUJ AKCJE

PKO BP - zarówno na długoterminowym wykresie kursu akcji banku PKO BP, jak i na krótkoterminowym podażowa część rynku utrzymuje przewagę. Linia trendu spadkowego rozpoczętego w sierpniu 2008 r. potwierdziła swoje znaczenie najpierw na przełomie grudnia i stycznia, a następnie w maju. Od marca obserwowaliśmy co prawda silną korektę wzrostową, która podniosła wycenę akcji z ok. 19 PLN o 10 PLN wyżej, znosząc tym samym połowę spadków z początku roku, ale silny opór leżący poniżej poziomu 30 PLN pozostał nienaruszony. Kierunek w dół wskazuje obecnie wskaźnik MACD oraz układ średnich kroczących (szybka średnia poniżej wolniejszej), neutralną wymowę ma wskaźnik RSI, lecz i on znajduje się w fazie powrotu na niższe poziomy.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

CEZ - zawarł porozumienie w sprawie kupna spółki Prazske teplarenske. Szczegóły transakcji nie zostaną upublicznione. Spółka ta planuje budowę elektrowni gazowo-parowej, która ma dostarczać ciepło dla Pragi i Mielnika. CEZ zamierza dzięki inwestycji wygaszać bloki węglowe, które są mniej elastyczne, a bardziej kosztowne i niszczycielskie dla środowiska. Novita - wiceprezes spółki ds. marketingu i handlu - Radosław Muzioł - złożył wypowiedzenie w trybie trzymiesięcznym. Powodem są przyczyny osobiste. Pemug - spłacił ostatnią ratę wierzytelności wobec ZUS powstałej w wyniku umowy z września 2006 r. Tym samym spółka wywiązała się ze wszystkich płatności wynikających z układu z wierzycielami z 2002 r. Marvipol - Słąwomir Horbaczewski został nowym członkiem zarządu spółki. Wcześniej bankowiec, ze spółką związany od 2004 r. jako niezależny konsultant.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Po słabych danych o nastrojach Amerykanów, nowojorskim indeksom nie udało się już odrobić strat z początku sesji. Nikkei szanse na wzrosty wykorzystał, ale dane o indeksie Tankan podcięły inwestorom skrzydła. Nieco to schematyczne, ale być może także Europa (jeśli spojrzy na dane z Chin i Australii zamiast z USA i Japonii) zacznie dzień od zwyżek licząc na poprawę indeksów PMI. Jednak po ostatnich sesjach widać, że inwestorzy nerwowo reagują na rozczarowujące informacje, natomiast te korzystne są często ignorowane. Zatem przed dzisiejszą sesją trudno o optymizm, bo rozczarowanie może przyjść zawsze, a chętnych do kupowania niespodzianek jest coraz mniej.

WALUTY

Kurs pary euro/dolar, która ma największe znaczenie dla światowych rynków finansowych, pokonał wczoraj ważną barierę 1,40 USD i dotarł do poziomu 1,415 USD. Inwestorzy pozbywający się dolara jednak nie zdominowali zupełnie handlu, bo w środę rano ponownie testowany był poziom 1,40 USD. Z pewnością amerykańskiej walucie pomogła informacja Międzynarodowego Funduszu Walutowego, iż w I kwartale 2009r. wzrosła rola dolara jako waluty, w której banki centralne przechowują rezerwy - udział zielonego zwiększył się do 64,9 proc. z 64,1 proc. w IV kwartale 2008r. Złoty pogłębił przewagę względem najważniejszych walut i kolejny dzień z rzędu umacniał się względem franka, dolara i euro, za które płacono odpowiednio 2,90 PLN, 3,14 PLN oraz 4,42 PLN.

d1tfi5f

SUROWCE

Cena ropy naftowej w ostatnich dniach wyraźnie podąża za notowaniami dolara. Inwestorzy nie kierują się właściwie zależnościami między fizyczną podażą a popytem, lecz próbują wychwycić zmianę sentymentu i oceny ryzyka na innych rynkach, więc gdy dolar traci na wartości ropa drożeje, a gdy amerykańska waluta umacnia się, kontrakty surowcowe terminowe stają się droższe dla zagranicznych instytucji. Przed publikacją informacji o zapasach paliwowych USA ropa potaniała o ok. 2 dolary do poziomu 70,8 USD za baryłkę. Sezon wakacyjny, w którym zapotrzebowanie na paliwo jest zazwyczaj większe niż w innej części roku, tym razem może okazać się wyjątkowo nieudanym okresem dla spółek paliwowych w USA, gdyż duża część gospodarstw z uwagi na trudną sytuację finansową musi zweryfikować plany. Cena złota napotyka na poważne problemy z pokonaniem bariery 940 USD za uncję.

Łukasz Wróbel, Emil Szweda
Open Finance

d1tfi5f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tfi5f