Trwa ładowanie...
d4q1t22

Dziś na rynku walutowym wyczekiwanie na wieczorne posiedzenie Fed

Warszawa, 28.10.2015 (ISBnews/ Admiral Markets) - W środę uwaga rynków finansowych, w tym krajowego rynku walutowego, będzie koncentrować się na jednym wydarzeniu. Mianowicie na kończącym się posiedzeniu amerykańskiego Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Inne wydarzenia schodzą na drugi plan, a przez większość dnia powinno dominować wyczekiwanie.

Share
d4q1t22

Wyniki posiedzenia FOMC rynki poznają o godzinie 19:00. Wprawdzie zmiana polityki monetarnej na tym posiedzeniu nie jest oczekiwana, ale prawdopodobne jest, że padnie twarda deklaracja co dalej. Tego wymaga przejrzystość prowadzonej polityki monetarnej. Stąd też po posiedzeniu powinniśmy wiedzieć, czy stopy procentowe w USA zostaną podniesione jeszcze w grudniu? Czy jednak podwyżka będzie przesunięta na I kwartał 2016 roku?
W naszej ocenie, podwyżka stóp w grudniu będzie. Przemawia za tym kwestia wiarygodności banku centralnego. Fed od dawna zapowiadał, że stopy wzrosną w tym roku. Obecnie zagrożenie kryzysem w Chinach i spowolnienie w amerykańskiej gospodarce nie są na tyle duże, żeby wycofywać się rakiem z tej deklaracji. Zakładamy jednak, że na kolejną podwyżkę jednak przyjdzie nam już dłużej zaczekać. I Fed to również wyartykułuje.

Rynek jest podzielony w ocenie tego, kiedy zostanie podniesiony koszt pieniądza w USA. Większość ekonomistów wciąż jeszcze stawia na grudzień, podczas gdy rynek terminowy wycenia takie prawdopodobieństwo na około 35% (szanse na podwyżkę dziś wynoszą zaledwie 4%).

W oczekiwaniu na wyniki posiedzenia FOMC należy oczekiwać dziś ograniczonej zmienności na złotym. Szczególnie, że notowania polskich par dodatkowo będzie stabilizować prawdopodobna niewielka zmienność na głównych parach. W tym na EUR/USD.

d4q1t22

Sytuacja na wykresach polskich par wskazuje obecnie na większe prawdopodobieństwo osłabienia złotego w najbliższym czasie niż jego umocnienia. Euro aktualnie dąży do 4,30 zł, który to poziom może stać się nowym poziomem równowagi. Dolar może ruszyć w kierunku oporów na 3,96 i 4,00 zł. Aczkolwiek tak naprawdę o jego losach zdecyduje to w którą stronę ruszy para EUR/USD. Czy będzie to ruch w kierunku parytetu? Czy może powrót do 1,14-1,15 dolara? A to już będzie uzależnione od decyzji FOMC. Szwajcarski frank natomiast, dopóki pozostaje powyżej 3,90 zł, bez przeszkód może przetestować okolice 4 zł.

Wyniki posiedzenia Fed, a w zasadzie sugestie odnośnie terminu spodziewanej zmiany polityki monetarnej, aktualnie wydają się kluczowym elementem dla notowań złotego. Nie tylko w kolejnych dniach, ale też w kolejnych tygodniach i miesiącach. Krajowe tematy wrócą nieco później w kontekście wyboru nowej Rady Polityki Pieniężnej (RPP), szans na cięcie stóp w 2016 roku lub ryzyk związanych z finansami publicznymi.

O godzinie 08:22 kurs EUR/PLN testował poziom 4,2796 zł, USD/PLN 3,8742 zł, a CHF/PLN 3,9294 zł.

Marcin Kiepas
Główny analityk Admiral Markets AS Oddział w Polsce

(ISBnews/ Admiral Markets)

d4q1t22

Podziel się opinią

Share
d4q1t22
d4q1t22