Trwa ładowanie...
d1vrk7p
19-09-2014 10:17

Dziś oczekiwane jest dalsze osłabianie się złotego

Warszawa, 19.09.2014 (ISBnews/ KantorOnline.pl) - We czwartek złoty osłabił się w stosunku do walut bazowych. Główną, acz nie jedyną tego przyczyną była publikacja protokołu z wrześniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, co jednak spowodowało chwilowy wzrost kursu EUR/PLN do poziomu 4,20.  Okazało się, bowiem, że większość członków podczas ostatniego posiedzenia opowiedziała się za obniżeniem poziomu stóp procentowych w najbliższym czasie. Zatem wysoce prawdopodobnym staje się taki ruch ze strony Rady już na najbliższym, październikowym posiedzeniu.

d1vrk7p
d1vrk7p

Ponadto na osłabienie złotego "grały" wczoraj wszystkie ważne wydarzenia z szerokiego świata. Amerykański FED w trakcie środowego posiedzenia zdecydował o obniżeniu od października skali skupu aktywów do poziomu 15 mld USD. Nie podniósł równocześnie, jak spekulowano stóp procentowych, a w komunikacie po posiedzeniu znalazło się stwierdzenie, że obecny poziom stóp zostanie utrzymany przez dłuższy czas. Nie zaszkodziło to jednak zbytnio dolarowi, który po chwilowym osłabieniu, wrócił do łask inwestorów po wczorajszych dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy. W tej sytuacji umocnienie naszej waluty względem amerykańskiej nie miało szans powodzenia. Z kolei na wzrost notowań kursu CHF/PLN wpłynęła decyzja Narodowego Banku Szwajcarii, który wbrew oczekiwaniom nie obniżył stóp procentowych, pozostawiając je na niezmienionym poziomie, oraz podtrzymał minimalny kurs wymiany EUR/CHF na poziomie 1,20.W przypadku brytyjskiego funta, kluczowym była sprawa szkockiego referendum. Wstępne sadźże dawały przewagę
zwolennikom status quo, co przełożyło się na aprecjację brytyjskiej waluty na rynkach, w tym do złotego.

Po godz. 17 euro kosztowało nieco ponad 4, 19 PLN, dolar 3, 25PLN, frank szwajcarski niespełna 3, 47 PLN a funt brytyjski 5, 33 PLN.

W trakcie piątkowej sesji sytuacja prawdopodobnie się nie zmieni i będziemy obserwować dalsze osłabianie się złotego. Sytuacja na rynkach, bowiem nie sprzyja naszej walucie. Wyjątkiem może być euro, które dziś również prawdopodobnie będzie pod presją. Kluczowym czynnikiem kształtującym sytuacje na rynkach będą oczywiście wyniki szkockiego referendum. Według wstępnych wyników referendum, Szkoci nie poparli idei odłączenia separacji od UK, co powoduje umacnianie się funta na rynkach. Obecnie wycena złotego w stosunku do głównych walut poza brytyjskim funtem, który od wczoraj umocnił się o ok. 1, 5 grosza, nie odbiega od poziomów z czwartkowego zamknięcia.

Damian Papała, Dealer walutowy KantorOnline.pl

(ISBnews/ KantorOnline.pl)

d1vrk7p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vrk7p