Dziś: odczyt PKB w strefie euro
W Europie najistotniejszymi danymi będą w środę informacje o dynamice PKB w strefie euro. Analitycy szacują, że w I kw. gospodarki 16 krajów posługujących się wspólną walutą skurczyła się o 4,8 proc. r/r.
Po wtorkowym spadku o 2 proc. główne indeksy nowojorskiej giełdy znalazły się na najniższych poziomach od dwóch miesięcy. Żadna branża nie oparła się przecenie, na wartości straciły walory 92 proc. spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500, a na wyprzedaży akcji najmniej ucierpiał sektor ochrony zdrowia. Zwrot nastrojów nie został wywołany ani przełomową wiadomością ani danymi makroekonomicznego – inwestorzy wycofują się z rynku przed rozpoczęciem publikacji wyników kwartalnych przez spółki, których wartość w ostatnich miesiącach bardzo dynamicznie rosła.
Wiadomo, że nie tylko w USA i Japonii zyski firm kurczą się w tempie kilkudziesięciu procent rok do roku, a w połączeniu z faktem, że na giełdach dość długo panował optymizm, sprawił, że współczynniki ceny do zysku znajdują się jeszcze grubo powyżej recesyjnych poziomów. Niemal każda recesja ubiegłego wieku kończyła się, gdy wskaźnik cena/zysk spadał poniżej 10. Na świecie można znaleźć rynki, gdzie ten warunek jest już spełniony, np. Rosja, ale póki co należą one raczej do wyjątków.
We Włoszech, po kilku miesiącach względnego spokoju na rynkach finansowych, spotkają się dzisiaj głowy największych potęg gospodarczych świata – grupy G8. Przy tej okazji omawiane będą kwestie nowych regulacji prawnych systemu finansowego mające na celu ograniczenie ryzyka podejmowanego przez instytucje, lecz najciekawsza będzie prawdopodobnie prezentacja stanowiska poszczególnych krajów w sprawie pozycji dolara. Chiny, Rosja, a ostatnio także Indie, czyli państwa kontrolujące olbrzymie rezerwy walutowe, wyrażają zaniepokojenie przyszłą kondycją amerykańskiej waluty, lecz póki co, za namową USA, nie podejmują drastycznych kroków i w dalszym ciągu kupują amerykańskie obligacje.
Na rynku walutowym złoty tracił rano na wartości ok. 0,6 proc. względem euro, franka i dolara. Kontrakty terminowe na indeksy WIG20 i mWIG40 rozpoczęły sesję na ponad jednoprocentowych minusach.
Łukasz Wróbel
analityk Open Finance
| Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania. |
| --- |