Dzisiaj bardzo ważny dla nas wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Przepis zaskarżyła Komisja Krajowa Solidarności

Dzisiaj bardzo ważny dla nas wyrok Trybunału Konstytucyjnego
Źródło zdjęć: © Thinkstock

Trybunał Konstytucyjny oceni dziś zgodność z konstytucją przepisu zakładającego, że pracownikowi nie przysługuje dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w dzień wolny od pracy.

Przepis zaskarżyła Komisja Krajowa Solidarności. Jak podaje Trybunał - kwestionowany przepis przewiduje, że jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy. Przepis ten formułuje tym samym wyjątek od zasady wyrażonej w art. 130 paragraf 2 kodeksu pracy, zgodnie z którą każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Zdaniem wnioskodawcy, kwestionowany przepis w sposób nieuzasadniony różnicuje sytuację prawną pracowników zatrudnionych u tego samego pracodawcy, często na tym samym stanowisku pracy, w granicach tych samych ustawowych maksymalnych norm czasu pracy oraz w ramach tego samego systemu czasu pracy, ale objętych różnymi harmonogramami czasu pracy.

Przewiduje on bowiem stosowanie dłuższego wymiaru czasu pracy w ramach poszczególnych okresów rozliczeniowych pracownikom, dla których święto będące dniem ustawowo wolnym od pracy przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z pięciodniowego tygodnia pracy.

Ponadto przepis ten powoduje skrócenie nominału czasu pracy tym pracownikom, dla których to samo święto przypada w dniu pracy. Oznacza to naruszenie zasad równości wobec prawa i zakazu dyskryminacji w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym.

W ocenie wnioskodawcy kwestionowany przepis narusza również istotę prawa pracownika do określonych w ustawie dni wolnych od pracy. Wprowadzenie obowiązku odpracowania przez pracownika święta będącego dniem wolnym od pracy, przypadającym w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy jest sprzeczne z istotą dnia świątecznego, do którego, zgodnie z art. 66 ust. 2 konstytucji każdy pracownik ma prawo.

Rozprawie będzie przewodniczyć wiceprezes TK Stanisław Biernat.

MA

dzień wolnyświętotrybunał konstytucyjny

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (162)