Trwa ładowanie...
d1dxg7z

E-książki będą tańsze. Unia Europejska wprowadzi nowe prawo

W Luksemburgu ministrowie finansów krajów UE podjęli decyzję o obniżeniu podatku VAT na e-booki. Jednak nie będzie to zabieg obowiązkowy. Każdy kraj członkowski będzie mógł podjąć w tej sprawie indywidualną decyzję.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Unia Europejska wyrazi zgodę na obniżenie podatku na e-booki i gazety w wydaniu elektronicznym.
Unia Europejska wyrazi zgodę na obniżenie podatku na e-booki i gazety w wydaniu elektronicznym. (iStock.com)
d1dxg7z

Decyzja UE – elektroniczne wydania książek i gazet

Dotychczas Unia Europejska traktowała e-publikacje jako usługi świadczone drogą elektroniczną, a nie jako towar. E-książki objęte były minimalnym podatkiem wynoszącym 15% (23% w Polsce). Na zmianie niekorzystnych przepisów zależało wielu państwom członkowskim, a także wydawnictwom, które liczą, że dzięki obniżeniu podatku i cen produktów klienci będą chętniej sięgać po książki i gazety.

Ministrowie podjęli jednogłośną decyzję

Podczas głosowania ministrowie wszystkich państw UE podjęli jednogłośną decyzję o uchyleniu minimalnej wysokości podatku VAT na e-publikacje. Hartwig Löger, przewodniczący ostatnich obrad Rady UE, nie wskazał konkretnej daty wejścia w życie nowych regulacji. Zaznaczył jednak, że nastąpi to najszybciej jak to możliwe. Oznacza to, że polski organ ustawodawczy będzie mógł obniżyć podatki na e-publikacje najwcześniej za kilkanaście tygodni, czyli na początku przyszłego roku.

Warto zaznaczyć, że podatek VAT na publikacje elektroniczne w naszym kraju wynosi 23%. Ten sam podatek na książki wydane w wersji papierowej wynosi zaledwie 5%. Wejście w życie nowych przepisów z pewnością pozwoli znacząco obniżyć ceny książek czytanych na tabletach czy też ekranach smartfonów. Niższa cena publikacji z pewnością przyciągnie wielu nowych klientów.

d1dxg7z

Podziel się opinią

Share
d1dxg7z
d1dxg7z