Trwa ładowanie...
d33qzwl

E-prawo jazdy jeszcze w tym półroczu. Jest zapowiedź ministra cyfryzacji

W tym półroczu wprowadzone zostanie elektroniczne prawo jazdy - powiedział w poniedziałek minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dodał, że już 70 tys. urodzeń dzieci zgłoszonych zostało przez interenet.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie będzie już mandatów za brak dokumentu. Policjanci sprawdzą nasze uprawnienia w systemie.
Nie będzie już mandatów za brak dokumentu. Policjanci sprawdzą nasze uprawnienia w systemie. (East News, Fot: Piotr Jedzura/REPORTER)
d33qzwl

- Już dziś moglibyśmy uruchomić prawo jazdy w smartfonie, ale niestety musimy najpierw zmienić ustawę, żeby nie było ryzyka mandatu dla kierowców za brak prawa jazdy w papierze - powiedział minister w PR 24.

E-prawo jazdy ma działać tak samo, jak elektroniczny dowód rejestracyjny. Nie musimy go wozić ze sobą, bo służby mają dostęp do danych, które są w systemie. Co oznacza, że nie będzie już mandatów za brak dokumentu. Policjanci sprawdzą nasze uprawnienia w systemie.

Minister w przypomniał, że mPojazd, czyli odwzorowanie danych z dowodu rejestracyjnego, przypomni np. o zbliżającym się końcu badania technicznego czy polisy OC, a e-prawo jazdy przypomni natomiast o punktach karnych.

d33qzwl

Czytaj także: Pięć i pół minuty. Tyle zajmuje złożenie wniosku o e-dowód

Do czasu zmiany przepisów tradycyjne prawo jazdy trzeba będzie jeszcze mieć przy sobie.

Działa już także e-usługa, która pozwala na zgłoszenie online narodzin dziecka. Jak poinformował Zagórki, od uruchomienia usługi w czerwcu 2018 r. do ostatniej niedzieli liczba internetowych rejestracji narodzin dziecka przekroczyła 70 tys.

Zobacz także: Vademecum prawa jazdy - przewodnik po kategoriach

Minister jest zadowolony z działania e-recepty. Według danych resortu już ponad 2/3 recept w ostatnich dniach wystawione zostało w systemie elektronicznym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d33qzwl

Podziel się opinią

Share

d33qzwl

d33qzwl