Trwa ładowanie...
dfv7ixr

EBC obniży stopy o 25 pb w najbliższych miesiącach - CS (opinia)

07.01. Warszawa (PAP) - Umocnienie euro może skłonić EBC do poluzowania polityki, a w ciągu najbliższych miesięcy można spodziewać się obniżki stóp proc. EBC o 25 pb - oceniają...

Share
dfv7ixr

07.01. Warszawa (PAP) - Umocnienie euro może skłonić EBC do poluzowania polityki, a w ciągu najbliższych miesięcy można spodziewać się obniżki stóp proc. EBC o 25 pb - oceniają ekonomiści Credit Suisse.

"Bardzo ekspansywne nastawienie innych głównych banków centralnych może, poprzez mocniejsze euro, zmusić EBC do poluzowania polityki" - napisano w raporcie datowanym na 4 stycznia.

"Mimo, że ostatnio gospodarka strefa euro spisuje się słabiej od innych regionów, odpowiedź EBC nie była relatywnie agresywniejsza. Wręcz przeciwnie, po znacznym powiększeniu bilansu EBC na początku 2012 r. poprzez LTRO, późniejsze łagodzenie polityki było ograniczone, a stopa proc. obniżona do 0,75 proc. Spodziewamy się kolejnej obniżki o 25 pb w ciągu najbliższych kilku miesięcy" - dodano.

"Strefa euro w rozpoczynającym się roku powinna wyjść ze stosunkowo długiej acz płytkiej recesji. Dowodów na to spodziewamy się raczej wcześniej niż później" - napisano.

Jak wynika z raportu, Credit Suisse spodziewa się, że w 2013 r. Grecja pozostanie w strefie euro, a Hiszpania "na początku roku" poprosi o dostęp do linii kredytowej ESM, by umożliwić interwencje EBC na rynku hiszpańskiego długu.(PAP)

fdu/ ana/

dfv7ixr

Podziel się opinią

Share
dfv7ixr
dfv7ixr