Trwa ładowanie...
d2d1stu
27-02-2017 12:24

EBI: Ok. 95% polskich firm chce inwestować w ciągu 3 lat wobec 91% średniej UE

Warszawa, 27.02.2017 (ISBnews) - Inwestycje w ciągu najbliższych trzech lat planuje 95% polskich firm wobec 91% średniej w UE, wynika z rocznego raportu EBI "Inwestycje oraz Finansowanie Inwestycyjne 2016" (EIBIS 2016).

Share
d2d1stu

Jak wykazało badanie, inwestycyjnym priorytetem firm polskich w nadchodzących latach będzie rozwój nowych produktów, na co wskazało 32% firm, tj. znacząco powyżej średniej unijnej, jak wskazano w badaniu .

"W porównaniu do średniej UE, firmy w Polsce są bardziej skłonne inwestować w aktywa rzeczowe - takie jak nieruchomości gruntowe, budynki, infrastrukturę, maszyny i sprzęt" - czytamy w raporcie.

Perspektywa inwestycyjna w 2017 roku dla polskich firm wykazała, że 36% polskich firm spodziewa się, że poziom ich inwestycji wzrośnie. Jedna firma na trzy zamierza koncentrować się na rozwoju nowych produktów, tj. zdecydowanie więcej firm niż średnia ważona UE, wskazano w raporcie.

W ciągu ostatnich trzech lat, 18% firm zgłosiło, że inwestowało zbyt mało. "Luka inwestycyjna w sektorze infrastruktury jest mniejsza, natomiast wyższa w sektorze budowlanym. Udział inwestycji w nowoczesne maszyny i urządzenia wynosi 28% - poniżej średniej UE" - czytamy w raporcie.

d2d1stu

Natomiast udział inwestycji polskich firm w B+R jest znacząco mniejszy niż poziom unijnych krajów w ostatnim roku finansowym.

"Podobnie jak w innych krajach UE, wiele inwestycji w Polsce - 54% dotyczyło inwestowania w nieruchomości budowlane, maszyny, sprzęt oraz IT, około 25% firm wydało środki na zwiększenie mocy produkcyjnych oraz 18% firm na rozwój nowych produktów i usług" - czytamy dalej.

Największe bariery inwestycyjne, jakie napotykają polskie firmy wiążą się z otoczeniem politycznym oraz regulacyjnym, co utrudnia pomyślne przeprowadzenie procesów inwestycyjnych, podobnie jak w przypadku firm w innych krajach UE.

Badanie "EIBIS 2016" dotyczące Polski zostało przeprowadzone poprzez wywiady telefoniczne wśród 479 firm w Polsce w okresie lipiec-listopad 2016 r.

(ISBnews)

d2d1stu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d1stu
d2d1stu