Ekonomiści: indeksy PMI wskazują na to, że gospodarka europejska się rozwija
Marcowe indeksy PMI z Francji, Niemiec i strefy euro wskazują na to, że gospodarka europejska się rozwija - zgodnie uznają ekonomiści, z którymi w piątek rozmawiała PAP. Ich zdaniem jest to także dobra wiadomość dla polskiej gospodarki.
24.03.2017 14:45
Inwestorzy poznali w piątek wyliczenia PMI z Francji, Niemiec i strefy euro. Dane przygotowane przez Markit Economics są powyżej prognoz rynkowych, co mocno wsparło kurs euro.
Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, wyniósł w marcu 53,4 pkt. wobec 52,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - wynika z wstępnych danych. Analitycy szacowali 52,4 pkt. W usługach zaś w marcu osiągnął 58,5 pkt. wobec 56,4 pkt. na koniec lutego. Tu analitycy szacowali, że indeks wyniesie 56,1 pkt.
PMI w sektorze przemysłowym Niemiec wzrósł w marcu do 58,3 pkt. z 56,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy szacowali 56,5 pkt. W usługach wskaźnik ten wyniósł 55,6 pkt. wobec 54,4 pkt. w lutym. U analityków - 54,5 pkt.
W sektorze przemysłowym strefy euro PMI wzrósł w marcu do 56,2 pkt. z 55,4 pkt. w lutym. Szacowano zaś 55,3 pkt. W usługach w marcu wyniósł 56,5 pkt. wobec 55,5 pkt. w lutym, a oczekiwano 55,3 pkt.
"To są bardzo dobre wyniki. Kolejny już miesiąc z rzędu mamy bardzo dobre wyniki. Jeżeli chodzi o niemiecki indeks, ma on najwyższy poziom od blisko 6 lat. W przypadku strefy euro, również te dane wyglądają bardzo dobrze" - powiedział PAP starszy ekonomista Pekao Adam Antoniak.
Jak dodał, dane pokazują, że w przypadku Niemiec bardzo mocno rośnie popyt na pracę. "Generalnie widać bardzo pozytywny wydźwięk, jeśli chodzi o popyt w sektorze przemysłowym. Temu towarzyszy coraz większa presja ze strony inflacji, co też widzimy od kilku miesięcy w indeksach europejskich" - powiedział.
W jego ocenie, PMI pokazuje, że "biznes żyje swoim życiem". Na razie Brexit i zapowiedzi o Unii dwóch prędkości nie odbijają się na prowadzeniu biznesu. Przedsiębiorcy zakładają stabilność i nie obawiają się gwałtownych zmian - powiedział Antoniak.
Podkreślił, że dane PMI są dobrą wiadomością także dla polskiej gospodarki. "Jest bardzo duża korelacja z tym, co się dzieje w Europie, w szczególności w Niemczech. Około 80 proc. naszego eksportu trafia do UE. Gospodarka europejska, zwłaszcza niemiecka i polska, są silnie ze sobą powiązane. A zatem, im lepiej w Europie, tym lepiej i u nas" - podkreślił ekonomista.
Także według Rafała Sadocha z Domu Maklerskiego mBanku, dane PMI są pozytywnym sygnałem dla naszej gospodarki. "Zdążyliśmy już poznać dane z Francji i Niemiec, które w obydwu przypadkach przebiły oczekiwania rynkowe i wskazały na zdecydowane przyspieszenie tempa poprawy koniunktury zarówno w sektorze usługowym, jak i przemysłowym. Obecnie aktywność dwóch największych gospodarek Eurolandu jest najwyższa od 70-miesięcy. Dane są pozytywne dla notowań wspólnej waluty oraz europejskich parkietów. Pokazują także, że gospodarka przyspiesza, co ma także pozytywny wpływ na naszą gospodarkę" - powiedział Sadoch.
Zdaniem Malwiny Krakus, analityczki instytucji płatniczej Akcenty, indeks PMI pokazuje, że nastroje wśród przedsiębiorców cały czas wzrastają.
"W marcu indeks dotyczący strefy euro wzrósł do 56,7 punktów. Jest to najwyższy wynik od 2011 roku. Marcowe dane dla PMI możemy jednoznacznie ocenić pozytywnie, i to pod wieloma względami. Po pierwsze, wskazuje on na to, że gospodarka europejska się rozwija. Na podstawie wzrostu PMI w pierwszym kwartale tego roku możemy liczyć na silny wzrost PKB w strefie euro. Po drugie, jest to jasny sygnał dla Polski, że popyt zagraniczny w tym roku będzie nadal bardzo solidny. Co oczywiście będzie korzystne dla polskiej gospodarki" - podkreśla Krakus.
Według niej, dodatkowo, warto zauważyć, że wzrost PMI jest widoczny w większości krajów europejskich, i to także w krajach Europy Południowej, takich jak Włochy czy Hiszpania. "Różnica między przodującymi gospodarczo w Europie Niemcami a pozostałymi krajami kontynentu dzięki temu dodatkowo się nie pogłębia" - oceniła.
Według Anny Wrzesińskiej z Noble Securities, pozytywnie zaskoczyły dane zarówno z francuskiej, jak i niemieckiej gospodarki. "Indeks PMI dla sektora przemysłowego Francji wzrósł w marcu do 53,4 pkt. z 52,2 pkt, natomiast wskaźnik PMI dla usług wzrósł do 58,5 pkt. z 56,4 pkt. Powyżej oczekiwań rynkowych wzrósł także indeks PMI dla obydwu sektorów niemieckiej gospodarki. Jeśli chodzi o dane dla całej strefy euro, to odczyty były także lepsze i wskazywały na wzrost aktywności zarówno w sektorze przemysłowym, jak i sektorze usług" - przekazała.
Jak dodała, w kolejnych godzinach uwaga będzie koncentrowała się na nowych doniesieniach z USA, gdzie w piątek odbędą się głosowania w sprawie nowego systemu zdrowotnego. Ponadto z gospodarki amerykańskiej poznamy dane dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku w lutym oraz wstępny marcowy odczyt wskaźnika PMI dla przemysłu.