Trwa ładowanie...
d4ir74b

Ekonomiści prognozują 4 proc. wzrost PKB w 2011 r.

Po szacunkach GUS dotyczących wzrostu PKB w III kwartale ekonomiści prognozują, że cały 2011 rok zamknie się 4 proc. wzrostem PKB, albo nieco większym.

d4ir74b
d4ir74b

Ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w III kwartale 2011 r. wzrost gospodarczy Polski wyniósł 4,2 proc.

Anders Svendsen z banku Nordea uważa, że polska gospodarka pozostała silna w III kwartale i ciągle przeciwstawia się kryzysowi w strefie euro. Jego zdaniem, wzrost popytu krajowego (według GUS, o 3,2 proc.) oznacza, że Polska jest mniej podatna na bezpośrednie wpływy spowolnienia w strefie euro.

- Ciągle oczekujemy, że spowolnienie jest przed nami, które przyjdzie ze strefy euro, jednak przyjdzie dużo później, niż wcześniej sądzono. Obecnie rewidujemy nasze prognozy z 3,5 proc. w 2011 r. i 2012 r. do około 4,0 proc. w 2011 r. i około 2,5 proc. w 2012 r. - poinformował Svendsen.

Monika Kurtek z Banku Pocztowego prognozuje, że w tym roku PKB wzrośnie o 4,1 proc. - Dane dotyczące trzeciego kwartału, jak również poprzednich dwóch, pozwalają sądzić, że dynamika PKB w całym 2011 r. przekroczy 4 proc. Ostatnie miesiące br. przyniosą zapewne dalsze lekkie wyhamowanie tempa wzrostu gospodarczego w Polsce, ale nie jest wykluczone, że znajdzie się ono nadal w okolicach 4 proc. (rdr.) - wskazała ekonomistka.

d4ir74b

W jej opinii, wyhamowania dynamiki PKB można oczekiwać w I kwartale 2012 r. Z powodu pogarszającej się sytuacji gospodarczej w UE, zarówno gospodarstwa domowe jak i przedsiębiorstwa mogą być bardziej skłonne do oszczędzania niż wydawania. Według Kurtek, jeśli politykom europejskim uda się znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu zadłużenia eurolandu, to polska gospodarka ma szansę osiągnąć w przyszłym roku dynamikę PKB w okolicach 3 proc.

Także w opinii Piotra Bielskiego z banku BZ WBK szacunki GUS świadczą o tym, że nasza gospodarka radziła sobie całkiem dobrze. - Dane istotnie nie zmieniają prognoz. W tym roku będzie około 4 proc. (wzrostu PKB). W przyszłym będzie wyraźne spowolnienie, może być niewiele wyższy niż 2 proc. Środowe dane istotnie nie wpływają na nasze prognozy - powiedział analityk.

W budżecie na 2011 r. resort finansów zakładał, że w tym roku polski PKB wzrośnie o 3,5 proc.

d4ir74b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ir74b