Trwa ładowanie...
d3ts939

Eksperci: najważniejsze problemy polskiej energetyki dotyczą górnictwa (aktl.)

#
dochodzi opinia prof. Władysława Mielczarskiego
#

Share
d3ts939

09.11. Warszawa (PAP) - Pierwsze i najważniejsze decyzje, które musi podjąć nowy szef resortu energetyki dotyczą górnictwa; bez tego nie rozwiąże się żadnego problemu energetyki - mówi PAP profesor Konrad Świrski. Górnictwo to mina, jaką zastawił ustępujący rząd - dodaje prof. Władysław Mielczarski

Poseł Prawa i Sprawiedliwości z Siedlec Krzysztof Tchórzewski jest kandydatem tego ugrupowania na szefa nowego resortu energetyki. W rządzie Jarosława Kaczyńskiego Tchórzewski był wiceministrem gospodarki odpowiedzialnym m.in. za elektroenergetykę

Świrski podkreślił, że choć na szefa nowego resortu wymieniano "inne nazwisko - b. wiceministra gospodarki, eksperta energetycznego PiS Piotra Naimskiego - to nazwisko Tchórzewskiego wymieniało się w kontekście stanowiska wiceministra w tym resorcie. Profesor zauważa, że aktywność zawodowa kandydata związana jest z energetyką, jest on również absolwentem Wydziału Elekrycznego Politechniki Warszawskiej.

d3ts939

Według Świrskiego, pierwsze i najważniejsze decyzje nowego ministra powinny dotyczyć górnictwa. "Bez rozwiązania tych problemów nie rozwiąże się problemów energetyki. Jeśli to miałoby zostać jak jest, to wcześniej czy później górnictwo obciąży energetykę" - mówi PAP profesor z Politechniki Warszawskiej.

Jak dodał, kolejną kwestią jest opracowanie strategicznego polskiego miksu energetycznego. "Trzeba określić w jakim kierunku strategicznie Polska powinna się rozwijać. W tym pytaniu zawarty jest też problem dotyczący rozwoju energetyki jądrowej i konieczności budowy nowych mocy, które istnieją zarówno po stronie energetyki konwencjonalnej, jak i po stronie energetyki odnawialnej" -zaznaczył.

"To zaś jest nierozerwalnie związane z pytaniem o wypełnienie polityki klimatycznej UE. Czy będą zachodziły jakiekolwiek renegocjacje tej polityki, a jeśli nie, to w jaki sposób Polska ma wypełnić zobowiązania" - podkreślił Świrski.

"Na pewno nowy minister będzie też silnie akcentował kwestie obrony interesów narodowych i ochrony polskich przedsiębiorstw, co było widoczne w działaniach związanych z próbą zablokowania procesu sprzedaży spółki strategicznej PKP Energetyka" - dodał ekspert.

d3ts939

Profesor zwraca też uwagę na zbliżającą się konferencję klimatyczną w Paryżu. "Nie do końca jest jasne, jakie jest polskie stanowisko na tę konferencję, i czy nowe ministerstwo energetyki zdąży przejąć inicjatywę negocjacyjną" - mówił.

Jak zaznaczył, z punktu widzenia energetyki, zawsze jest duży problem, jeśli te globalne porozumienia negocjowane są przez pryzmat resortu środowiska. "Czasami interesy ministerstwa środowiska są rozbieżne z interesami przemysłu i energetyki. To jest zresztą zrozumiałe, chodzi o to, by istniała krajowa wypadkowa tych interesów" - podkreślił.

Zauważył też, że jest bardzo niewiele czasu - konferencja klimatyczna rozpoczyna się 30 listopada br. "Mamy ponadto okres przejściowy, tymczasem nie do końca jest wiadomo jaka jest strategia i przez kogo jest ona kreowana" - podkreślił Świrski.

Komentując kandydaturę Tchórzewskiego profesor Politechniki Łódzkiej Władysław Mielczarski powiedział PAP, że to najlepszy fachowiec od energetyki wśród polityków wszystkich opcji. Jak dodał, oprócz kierunkowego wykształcenia ma doświadczenie menedżerskie.

d3ts939

"To najlepszy frachowiec od energetyki wśród polityków wszystkich opcji; oprócz wykształcenia ma też doswiadczenie menedżerskie, kierował PKP Energetyka, która bardzo dobrze funkcjonowała pod jego zarządem i zresztą - choć uważam, że był to błąd - została sprzedana za duże pieniądze" - podkreślił Mielczarski. Jak dodał, z jednej strony należy się cieszyć, że Tchórzewski jest kandydatem to stanowisko, z drugiej trzeba mu współczuć, bo - mówi profesor - polska energetyka, to "stajnia Augiasza".

Profesor wspomniał, że współpracował z Tchórzewskim przy konsolidacji elektroenergetyki w latach 2005-2007, w czasach gdy był on wiceministrem gospodarki odpowiedzialnym za ten sektor. "Świetnie nam się pracowało, to był minister, który znakomicie rozumie, któremu nie trzeba było niczego tłumaczyć. Dla doradców, ekspertów to kandydatura znakomita. Od 1999 r. współpracowałem z różnymi ministrami, ale z Tchórzewskim pracowało mi się wyjątkowo dobrze" - mówił Mielczarski.

Pytany o najważniejsze problemy, z którymi zmierzyć się musi nowy szef resortu, Mielczarski na pierwszym miejscu stawia górnictwo. "To mina, która została zastawiona przez poprzedni rząd. Od dwóch lat, choć było wiadomo, jaka jest sytuacja w górnictwie, niczego nie zrobiono. Donald Tusk, ubiegając się o stanowisko w Brukseli spychał problem z miesiąca na miesiąc, potem premier Ewa Kopacz godziła się na wszystko i obiecywała wszystko, by to odwlekać." - powiedział ekspert.

Jego zdaniem, takie działania skutkowały m.in. odwołaniem zarządu Tauronu choć - jak podkreślił - byli to jedni z najlepszych fachowców w Polsce. "Zostali wyrzuceni z dnia na dzień, bo nie chcieli działać na szkodę spółki, podobnie jak wcześniej Krzysztof Kilian w PGE" - zaznaczył profesor.

Jak dodał Mielczarski, w ostatnich latach w polskiej energetyce źle się działo. Świadczą o tym m.in. sierpniowe ograniczenia w dostawach prądu. Zdaniem profesora trzeba stworzyć narodowego operatora sieci. "A do firm energetycznych trzeba wysłać fachowców, a nie politycznych nominatów, którzy podpiszą każdą decyzję" - dodał.

d3ts939

Podziel się opinią

Share
d3ts939
d3ts939