Trwa ładowanie...
d3zil1s

Eksperci: nie zabierajmy znalezionych małych saren do domu, one czekają na matkę

Lekarze weterynarii i leśnicy apelują, aby nie zabierać do domu małych saren znalezionych np. w głębokiej trawie; podkreślają, że sarenki nie są porzucone, lecz czekają na matkę, która je nakarmi.

Share
d3zil1s

Lekarz weterynarii Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu (Podkarpackie) Radosław Fedaczyński przestrzega przed zabieraniem małych saren znalezionych np. w głębokiej trawie. "One nie wymagają pomocy; one czekają na matkę" - podkreślił.

"Zaraz po wykoceniu, w trawie zostawiają je matki, które potem regularnie co trzy godziny wracają, by nakarmić młode" - powiedział PAP Fedaczyński. Ludzie bezpodstawnie uważają, że sarenki zostały porzucone. Zabierając je do domu szkodzą im.

"Z powodu nieodpowiedniego odżywiania - w domu sarny są karmione trudno przez nich przyswajalnym krowim mlekiem - stan ich zdrowia szybko pogarsza się. Zazwyczaj po kilku dniach, najczęściej słabe i mocno odwodnione, trafiają do weterynarza" - wyjaśnił Fedaczyński.

d3zil1s

Weterynarz radzi żeby "zabraną małą sarnę odnieść w to samo miejsce najpóźniej następnego dnia". "Dopóki jeszcze nie ma zapachu człowieka, bo wtedy zostanie odrzucona przez matkę" - dodał.

Na nieingerowanie w naturalne środowisko saren zwraca uwagę także rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek. Również on apeluje, aby nie zabierać małych sarenek do domów.

Leśnicy od co najmniej kilkunastu lat obserwują przyrost populacji saren oraz związaną z tym zmianę ich zachowania.

"Aktualnie sarny żyją w licznych, często liczących nawet kilkadziesiąt sztuk stadach. Wcześniej były to stada gromadzące po kilka osobników" - zaznaczył rzecznik krośnieńskiej RDLP. Inną przyczyną częstszych obecnie spotkań ludzi z sarnami jest fakt, że zwierzęta te odczuwają coraz mniejszy lęk przed człowiekiem - dodał.

d3zil1s

"Jeszcze niedawno nie można było zobaczyć ich w obrębie zabudowań, a teraz często żerują w naszych ogródkach" - dodał Marszałek.

W lasach Podkarpacia doliczono się ponad 36 tys. tych saren.

Placówka leczenia saren w przemyskim ośrodku istnieje od kilku lat. Rocznie trafia tam 50-70 dorosłych zwierząt oraz ok. 20 młodych. Na ich potrzeby przystosowano drewniany, ogrodzony budynek.

Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu działa od początku lat 90. ubiegłego wieku. Są tam leczone ptaki i zwierzęta głównie z Podkarpacia. Choć bywa, że również z sąsiednich województw.

d3zil1s

Podziel się opinią

Share
d3zil1s
d3zil1s