Trwa ładowanie...
d77ef8o

Ekspert o expose: rząd nie ma jeszcze sprecyzowanego planu dla górnictwa

Rząd nie ma jeszcze sprecyzowanego planu ratowania górnictwa - uważa wydawca specjalistycznego portalu wysokienapiecie.pl Rafał Zasuń. Dlatego - jego zdaniem - w expose Beaty Szydło na temat górnictwa padły jedynie ogólnikowe sformułowania.
Share
d77ef8o

"Widać, że nowy rząd nie ma jeszcze sprecyzowanego planu ratowania górnictwa" - powiedział w środę PAP Zasuń.

"Trochę jeszcze czasu minie zanim rząd wybierze jakąś koncepcję i stąd prawdopodobnie wzięły się tak ogólnikowe sformułowania w expose pani premier Beaty Szydło. Widać, że nowy rząd nie ma jeszcze sprecyzowanego planu ratowania górnictwa. Wypowiedzi różnych polityków pokazują, że zastanawiają się, co robić i na razie trudno wskazać, która koncepcja będzie wybrana" - dodał.

Zaznaczył, że trzeba będzie uwzględnić aktualną sytuację na rynku węgla.

d77ef8o

"Rząd musi uwzględnić, że na rynku jest nadmiar węgla i coś z tym nadmiarem trzeba zrobić. Ok. 10 proc. węgla energetycznego w Polsce nie ma komu sprzedać, a na eksport jest on za drogi. Nie da się tego przeprowadzić inaczej jak poprzez zamykanie najgorszych kopalń, przynoszących największe straty" - zaznaczył ekspert. "Jakkolwiek PiS będzie się odżegnywał od zamykania kopalń, to tego nie uniknie" - wskazał.

Według Zasunia trzeba dać czas nowemu rządowi na zapoznanie się "z papierami, bo do tej pory nie miał on takiej możliwości".

"Jedno co trzeba zrobić, to szybko zapewnić finansowanie pomostowe dla Kompanii Węglowej, bo niewypłacenie Barbórki górnikom byłoby wielką klęską wizerunkową rządu i pewnie rząd zrobi wszystko, by do tego nie dopuścić" - podkreślił.

Ekspert pozytywnie ocenił pozostawienie na stanowisku pełnomocnika ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciecha Kowalczyka.

d77ef8o

"To bardzo dobry sygnał, który pokazuje, że jest ciągłość władzy w ważnych sprawach. Po drugie, ta decyzja świadczy o tym, że nowy rząd jest gotowy na współpracę z członkami poprzedniej ekipy i niekoniecznie będzie zaczynał od czystek" - dodał.

Górnictwo to jeden z priorytetów nowo powołanego resortu energii - mówiła podczas środowego expose premier Beata Szydło. Ministerstwo energii ma zająć się m.in. sprawą górnictwa. "Tą sprawą minister energii zajmie się w pierwszej kolejności. Są koncepcje rozwiązania tego trudnego problemu i w porozumieniu z pracownikami górnictwa przystąpimy do ich realizacji" - mówiła Szydło.

d77ef8o

Podziel się opinią

Share
d77ef8o
d77ef8o