Trwa ładowanie...
d4aq4ry

Ekspert: porty potrzebują infrastruktury transportowej na lądzie

Portom potrzebna jest infrastruktura transportowa, która pozwoli ożywić przemysł w Europie - to jeden z wniosków zaprezentowanych na zakończonym w piątek w Szczecinie 3. Międzynarodowym Kongresie Morskim, poświęconym szeroko rozumianej gospodarce morskiej.

Share
d4aq4ry

Ładunki trafiające do europejskich portów należy później rozwieźć, a bez wzmocnienia infrastruktury transportowej nie będzie się rozwijał przemysł, który znowu stał się w Europie bardzo ważnym tematem - mówił w piątek dziennikarzom jeden z pomysłodawców i organizatorów kongresu Dariusz Więcaszek.

"Porty można rozbudowywać i one mają swoje plany, pozyskują na to pieniądze w rozmaity sposób, ale bez infrastruktury drogowej, kolejowej, którą bardzo zaniedbano w Polsce i całej UE, bez śródlądowych dróg wodnych (...), bez nakładów na budowle hydrotechniczne nie da się ruszyć gospodarki Europy tak, jak byśmy sobie tego życzyli" - mówił Więcaszek.

To tylko jeden z wniosków sformułowanych podczas kongresu. Jak mówił Więcaszek, szczegółowe wnioski i kierunki rozwoju gospodarki w lipcu br. zostaną przedstawione w Sejmie. Jeszcze w tym roku mają one zostać zaprezentowane w Brukseli.

d4aq4ry

W oparciu o ustalenia z poprzednich kongresów w marcu br. rząd przyjął uchwałę w sprawie polityki morskiej do 2020 r. - mówił Więcaszek. Celem uchwały jest zwiększenie udziału sektora gospodarki morskiej w PKB. Priorytetem tej polityki jest także wzmocnienie pozycji polskich portów morskich oraz zwiększenie konkurencyjności transportu morskiego.

Po latach patrzenia z boku na morze okazuje się, że jest to potencjał, który może dawać pracę i podnosić dochód narodowy - mówił Więcaszek. Wnioski z poprzednich kongresów są realizowane, ale zbyt wolno - ocenił. "Cały czas politycy nas troszeczkę odwracają od morza" - oświadczył.

Przyszłoroczny kongres skupi się na gospodarce morskiej jako inteligentnej specjalizacji, a także wykorzystaniu zasobów morza dotąd niewykorzystanych, czyli metali - zapowiedział Więcaszek. Jak dodał, Polska ma swoją działkę na Oceanie Spokojnym, na której zalegają ogromne zasoby minerałów.

W trzydniowym kongresie poświęconym gospodarce morskiej wzięło udział ok. tysiąca osób, wśród których znaleźli się przedstawicieli kilkuset firm i instytucji z Europy, a także USA i Chin. Uczestnicy poruszali kwestie związane m.in. z inteligentnymi specjalizacjami morskimi i rewitalizacją gospodarczą terenów nadwodnych.

d4aq4ry

Podziel się opinią

Share
d4aq4ry
d4aq4ry