Ekspert: walka UE o uszczelnienie systemu podatkowego powinna mieć zasięg globalny
Aby regulacje służące uszczelnianiu systemu podatkowego były skuteczne, powinny mieć zasięg globalny - mówi PAP ekspertka Foundation for European Progressive Studies Elva Bova, komentując planowane w UE zmiany w tym zakresie.
Udostępniamy nagranie wideo:
https://wideo.pap.pl/videos/12449/
Jej zdaniem Polska ze swoimi niskimi stawkami podatkowymi nie musi się obawiać, że międzynarodowe korporacje będą szukały poza naszym krajem rajów podatkowych. "Główną zasadą powinno być, że opodatkowanie ma miejsce w kraju, w którym uzyskujemy przychody" - powiedziała PAP Elva Bova, ekspert z brukselskiego think tanku Foundation for European Progressive Studies (FEPS).
Komisja Europejska pod koniec stycznia przedstawiła pakiet propozycji, które mają pomóc państwom UE w walce z unikaniem opodatkowania. Chodzi o regulacje mające blokować najczęściej stosowane wybiegi przez firmy starające się płacić niższe podatki. W piątek pierwszą dyskusję na ten temat przeprowadzą unijni ministrowie finansów.
"Niezaprzeczalnym faktem jest, że niestety jest dużo przypadków unikania płacenia podatków i staramy się z tym walczyć. Środkiem do zwalczania tego procederu może być zmuszenie firm do płacenia podatków w kraju, w którym działają i uzyskują swoje przychody" - podkreśliła Bova.
Ekspertka zwróciła również uwagę na istnienie szeregu luk podatkowych, które stwarzają możliwości unikania płacenia podatków na poziomie międzynarodowym. "Zawsze istnieje czynnik umożliwiający rejestrację firmy w innym kraju, w którym identyfikacja fiskalna stanowi ogromne wyzwanie"- zaznaczyła.
Jej zdaniem kraje unijne mogą osiągnąć pozytywne rezultaty w uszczelnianiu systemu podatkowego tylko wtedy, gdy będą współpracować razem z innymi na poziomie międzynarodowym. "Aby rozwiązania były skuteczne i zakończyły się sukcesem, wszelkie działania należy zastosować na poziomie globalnym, ponieważ mówimy o wielkich korporacjach. Jeśli ich nie zatrzymamy w Europie, swoją działalność będą prowadziły gdzie indziej"- zaznaczyła Bova.
Analityczka FEPS jest zdania, że polski system podatkowy w dużej mierze sprzyja w utrzymaniu i prowadzeniu biznesu w naszym kraju. "Taki kraj jak Polska posiada relatywnie niski podatek CIT, który wynosi 19 proc., co stanowi atrakcyjny rynek dla inwestorów. W tym momencie nie należy obawiać się, że firmy odejdą i zaczną korzystać z innych reżimów podatkowych, ponieważ stawki (w Polsce - PAP) są dla nich korzystne" - oceniła.
Według szacunków Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) poprzez mechanizm unikania opodatkowania, kraje członkowskie UE tracą na poziomie globalnym 10 proc. wpływów podatkowych odprowadzanych do systemu finansowego. "Czy możemy tego uniknąć? Jestem pewna, że tak. Przy odpowiedniej polityce i niezbędnych działania jest to realne"- podsumowała Elva Bova.
Z Brukseli Joanna Hajduk