Trwa ładowanie...
d161jcp

Ekspert: większa liczba wniosków o kredyt na skutek zmian w MdM

Zmiany w programie MdM tj. dofinansowywanie zakupu mieszkań z rynku wtórnego i większe wsparcie dla rodzin zwiększają grono zainteresowanych, co powinno przełożyć się na większą liczbę wniosków kredytowych - uważa doradca finansowy w Radius Projekt Ewa Szustak-Baryła.

Share
d161jcp

Udostępniamy wideo: http://serwiswideo.pap.pl/wideo/Ekspert-wieksza-liczba-wnioskow-o-kredyt-na-skutek-zmian-w-MdM.mp4

We wtorek weszła w życie znowelizowana ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Zgodnie ze zmianami, rządowy program "Mieszkanie dla Młodych" obejmie także rynek wtórny; większe dopłaty otrzymają rodziny wielodzietne, przewidziano dofinansowanie również dla powierzchni zaadoptowanych na lokale mieszkalne.

"Zmiany zwiększają grono osób mogących skorzystać z dofinansowania a tym samym powinno mieć to bezpośredni wpływ na zwiększoną liczbę wniosków kredytowych" - powiedziała PAP Szustak-Baryła. Dodała, że jeśli "klienci będą mogli przystąpić z osobą trzecią do wniosku kredytowego" to powinno to mieć znaczny wpływ na poprawę zdolności kredytowej oraz na zwiększenie ilości i jakości wniosków.

d161jcp

Nowe przepisy zwiększają udział w programie osób bez zdolności kredytowej; od tej pory dowolne osoby a nie tylko najbliższa rodzina będą mogły wystąpić w charakterze "dodatkowego kredytobiorcy".

Doradca zwróciła szczególnie uwagę na szereg udogodnień kierowanych ku rodzinom wielodzietnym: zniesienie limitu wiekowego, warunku o nieposiadaniu wcześniej mieszkania, większy "mnożnik dofinansowania" oraz na zwiększenie powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego (z 50 m kw. do 65 m kw.).

Przed nowelizacją wysokość dofinansowania MdM dla rodziny z trójką dzieci przy zakupie mieszkania o powierzchni 70 m kw. (wartość mieszkania 460,6 tys. zł) wynosiła prawie 45 tys. zł (44 920,35 zł - jest to 9,75 proc. ceny zakupu). Obecnie kwota dofinansowania dla rodzin z co najmniej trójką dzieci jest ponad dwa razy większa i dla takiego samego mieszkania wynosi 116 792,91 zł (jest to 26,36 proc. ceny zakupu).

Szustak-Baryła wskazała, że rodziny z dziećmi dostaną większe dofinansowanie a przez to będą wnioskowały o niższy kredyt hipoteczny. "Dopłata zaspokoi ich potrzeby wkładu własnego, a także będą dla banku mniej ryzykownymi kredytobiorcami ze względu na LTV, czyli wskaźnik wartości nieruchomości do wysokości kredytu" - powiedziała. Doradca zwraca uwagę na to, że dzięki temu rodziny wielodzietne będą mogły liczyć na lepsze warunki cenowe ze strony banku.

d161jcp

"Wprowadzone w ustawie zmiany napawają optymizmem nie tylko potencjalnych beneficjentów dofinansowania, ale także banki oraz samych doradców finansowych zajmujących się pośrednictwem kredytowym" - mówi Szustak-Baryła.

Według doradcy finansowego banki chętniej będą udzielały kredytów ze względu "na polepszenie zdolności kredytowej poprzez przystąpienie osób trzecich do wniosku kredytowego". "Możliwość przystąpienia pary żyjącej w związku partnerskim niesie za sobą również niższe koszty utrzymania brane pod uwagę przez banki" - zauważyła.

Biorąc po uwagę same warunki kredytu "nie zmienią się one ze względu na ustawę" - mówi ekspert. "Korzystniejsze mogą być same warunki zwiększające dostępność kredytów a nie warunki cenowe. MdM zaspokaja potrzeby klientów dotyczące wkładu własnego, ubiegają się o niższy kredyt, a tym samym oznacza to niższe koszty związane z jego zaciągnięciem" - dodała Szustak-Baryła. (PAP)

kfk/ jzi/

Pobranie jest możliwe po podaniu loginu i hasła:

użytkownik: wideo01

hasło: OZsV2TzG%!if

d161jcp

Podziel się opinią

Share
d161jcp
d161jcp