Trwa ładowanie...

Ekstremalnie drogie garnki. Umowę będzie można zaskarżyć

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmianę w przepisach, która pozwoli na zaskarżenie skrajnie niekorzystnych umów, nawet po wielu latach od ich zawarcia.

Share
Ekstremalnie drogie garnki. Umowę będzie można zaskarżyćŹródło: Pixabay
d2mfln9

Sprawa dotyczy przede wszystkim bardzo niekorzystnych umów-pułapek, w które wpadają zwłaszcza seniorzy.

Przykładem mogą być odwrócone hipoteki, w których za miesięczną rentę, której wartość nie przekracza 20 proc. nieruchomości, osoba przepisuje swoje mieszkanie na rzecz tzw. funduszu hipotecznego.

Inny przykład to sprzedawane na specjalnych pokazach komplety garnków kosztujące nawet po kilka tys. złotych, podczas gdy ich faktyczna wartość nie przekracza kilkuset zł.

d2mfln9

Dziś osoby, które zawarły taką skrajnie niekorzystną umowę, mogą ją zakwestionować. Jak podkreśla "Dziennik Gazeta Prawna", mają na to zaledwie dwa lata, a jedyne, czego mogą żądać, to zmniejszenie świadczenia lub zwiększenie wkładu drugiej strony.

Obejrzyj także: Kontrolerzy ruszyli nad morze. Sprawdzą restauracje i hotele

Przepis jest praktycznie martwy, bo osoby, które podpisują takie umowy, często dopiero po kilku latach orientują się, że zostały wykorzystane lub oszukane.

<a href="https://www.money.pl/gospodarka/gigantyczna-kara-za-pokazy-od-uokik-nie-ma-taryfy-ulgowej-6410214051334273a.html" target="_blank">Czytaj także: Gigantyczna kara za "pokazy" od UOKiK. "Nie ma taryfy ulgowej"</a>

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", resort sprawiedliwości zamierza wprowadzić nowe przepisy, które będą w takich sytuacjach poprawiały sytuację konsumentów.

Nowe przepisy mają dać możliwość unieważnienia umowy, a okres przedawnienia ma wynosić sześć lat.

d2mfln9

– Cel i większość głównych założeń projektowanych zmian oceniam pozytywnie. Mam na myśli przede wszystkim takie sytuacje, w których słabsi uczestnicy obrotu, np. seniorzy, zawierają umowy w mylnym przeświadczeniu o uczciwości drugiej strony i nie mają pełnej świadomości, co tak naprawdę podpisują i z kim - ocenia w rozmowie z "DGP" Paweł Baran, radca prawny w kancelarii LSW Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy.

Pamiętajmy też, że osoby, które kupiły coś na tzw. pokazach, mogą w ciągu 14 dni odstąpić od umowy bez podania przyczyny. Czytaj więcej: Pościel za 3 tys. złotych, odkurzacz za złotówkę. Jak zwrócić towar kupiony na ekskluzywnym pokazie?

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2mfln9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mfln9
d2mfln9