Elektrownia wiatrowa powstanie na terenach kopalni "Adamów"

Grupa Energa i Kopalnia Węgla Brunatnego "Adamów" (KWB) podpisały w Gdańsku umowę na budowę i eksploatację elektrowni wiatrowej na terenach poeksploatacyjnych kopalni. Pierwsza farma wiatrowa o mocy ok. 40 MW ma ruszyć za dwa lata.

07.01.2010 | aktual.: 07.01.2010 13:19

Rzeczniczka prasowa Grupy Energa Beata Ostrowska poinformowała PAP, że elektrownia powstanie na obszarze gminy Przykona, gdzie "Adamów" dysponuje około 600 ha terenów poeksploatacyjnych. Docelowo takich terenów może być nawet trzykrotnie więcej, ponieważ co roku kopalni przybywa ok. 100 ha zrekultywowanych gruntów.

Pierwszy etap budowy elektrowni o mocy ok. 40 MW może zostać zrealizowany w 2012 r. Planowana docelowa moc to 80 MW. Istnieje możliwość budowy dalszych farm.

Prezes zarządu KWB "Adamów" Dariusz Orlikowski podkreślił, że "inwestycja stwarza szansę wykorzystania terenów poeksploatacyjnych do produkcji energii z ekologicznych źródeł". Jego zdaniem, istnieje również możliwość wykorzystania infrastruktury, czyli Głównych Punktów Zasilania i linii zasilających.

Prezes Grupy Energa Mirosław Bieliński zauważył, że "inwestycja pozwoli grupie pozyskać kolejne źródło energii odnawialnej oraz wydaje się uzasadniona ekonomicznie z punktu widzenia dystrybucji energii elektrycznej".

Podpisana umowa powołuje do życia konsorcjum do realizacji projektu pod nazwą "Farma Wiatrowa Przykona". Dokumentację do rozpoczęcia inwestycji opracuje komitet, utworzony przez przedstawicieli obu firm.

Rzeczniczka zapewniła, że Energa jako lider w produkcji energii ze źródeł odnawialnych posiada odpowiednią wiedzę oraz zaplecze organizacyjne i techniczne niezbędne do realizacji przedsięwzięcia.

Energa jest jednym z czterech holdingów elektroenergetycznych w Polsce. Obsługuje ponad 2,7 mln klientów, głównie w północnej i środkowej części kraju. Grupę tworzy 47 spółek, w których zatrudnionych jest ponad 12,5 tys. osób.

Kopalnia Węgla Brunatnego "Adamów" SA jest kopalnią odkrywkową. Zajmuje się głównie wydobyciem węgla brunatnego i surowców towarzyszących oraz rekultywacją terenów górniczych.

Wielkość zasobów przemysłowych obecnie eksploatowanych złóż oraz posiadany park maszynowy pozwalają na pełne pokrycie zapotrzebowania elektrowni na węgiel brunatny do 2022-23 roku.

W pobliżu znajduje się Elektrownia Adamów, produkująca energię elektryczną w oparciu o wydobywany węgiel.

Źródło artykułu:PAP
elektrownia wiatrowakopalniaenergia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)