ycipk-31wkzz
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pkp

Elektryfikacja linii Rzeszów-Ocice będzie kosztować ponad 100 mln zł

Ponad 100 mln zł to szacowany koszt elektryfikacji odcinka linii kolejowej Rzeszów-Ocice. Po elektryfikacji skróci się czas przejazdu ze stolicy Podkarpacia do Sandomierza, a w przyszłości inwestycja pozwoli uruchomić połączenie do Warszawy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Elektryfikacja linii Rzeszów-Ocice będzie kosztować ponad 100 mln zł
(Fot: Tomasz Sienicki/wikimedia (CC BY 2.5))
ycipk-31wkzz

Jak poinformowała Dorota Szalacha z biura prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe, przetarg został ogłoszony w czerwcu i obejmuje elektryfikację, przebudowanie i zabezpieczenie istniejącej sieci elektroenergetycznych i teletechnicznych oraz wycinkę drzew.

- Prace budowlane zaplanowano na lata 2017-2020. Szacowany koszt elektryfikacji to ponad 100 mln zł - dodała.
Elektryfikacja 67-kilometrowej trasy Rzeszów-Ocice pozwoli na skrócenie czasu przejazdu do Sandomierza, m.in. dzięki wyeliminowaniu konieczności zmiany lokomotyw elektrycznych na spalinowe. Ułatwi też podróż, a w przyszłości umożliwi uruchomienie połączenia między Rzeszowem a Warszawą przez Sandomierz-Skarżysko-Kamienną i Radom oraz przez Tarnobrzeg-Stalową Wolę i Lublin.

- Elektryfikacja tej linii (nr 71) to nie tylko krótsza i wygodniejsza podroż na trasie Rzeszów-Sandomierz, ale także Rzeszów-Lublin - zaznaczyła Szalacha.

ycipk-31wkzz

PKP Polskie Linie Kolejowe przeznaczyły do tej pory na inwestycje na tej linii ponad 230 mln zł.

Połączenie Rzeszów-Sandomierz-Warszawa będzie możliwe dopiero po zakończeniu prac modernizacyjnych na linii nr 25 Skarżysko Kamienna-Ocice oraz na linii nr 8 Warszawa-Radom. - Dodatkowe korzyści będą także po zakończeniu modernizacji (w tym elektryfikacji) linii nr 68 Lublin-Stalowa Wola oraz trasy Lublin-Otwock. Planowany termin zakończenia wszystkich tych projektów to rok 2020 - powiedziała Szalacha.

Obecnie na odcinku Rzeszów-Ocice prowadzone są prace, związane z budową nowego przystanku w Chmielowie i wydłużeniem peronu w Głogowie Małopolskim. Obie inwestycje mają zostać zakończone do końca 2016 r.

Natomiast w marcu br. PLK podpisały umowę na opracowanie dokumentacji budowy mijanki w Majdanie Królewskim. Ma być gotowa do końca br., a mijanka - w 2018 r. Jak podkreśliła Szalacha, mijanka poprawi przepustowość linii i usprawni ruch kolejowy.

ycipk-31wkzz

W ubiegłym roku na trasie z Rzeszowa do Ocic PLK przebudowała wiadukt kolejowy w miejscowości Widełka, koszt inwestycji wyniósł 2 mln zł. W 2015 r. PLK wydały również ponad 2,7 mln zł na modernizację trzech przejazdów kolejowo-drogowych w: Komorowie, Pogwizdowie Nowym i Miłocinie.

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-31wkzz

ycipk-31wkzz
ycipk-31wkzz