Trwa ładowanie...

Emerytura Donalda Tuska. Kwota jest naprawdę wysoka

Donald Tusk, jako były szef Rady Europejskiej, ma prawo do bardzo wysokiej emerytury. Co więcej, jako obywatelowi Polski, przysługuje mu również świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Niemniej jednak, nie jest jasne, czy Tusk złożył wniosek o emeryturę z ZUS.

Donald TuskDonald TuskŹródło: East News, fot: Petr David Josek
d3vg5pd
d3vg5pd

Tusk, który pełnił funkcję szefa Rady Europejskiej, miał prawo do przejścia na emeryturę w wieku 66 lat. Jednak zdecydował się na wcześniejsze przejście na emeryturę, co oznaczało, że zaczął pobierać świadczenie unijne już od 65. roku życia. Ta decyzja miała jednak konsekwencje - emerytura Tuska została pomniejszona o 600 euro miesięcznie.

Donald Tusk. Jaką ma emeryturę?

Choć 600 euro to spora kwota, to jest to tylko niewielka część całkowitego świadczenia, które Tusk otrzymuje. Co miesiąc na konto lidera Koalicji Obywatelskiej wpływa 4,6 tys. euro, co po przeliczeniu daje około 21 tys. zł brutto.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Polaków czekają głodowe emerytury". Eksperci kreślą czarny scenariusz

Tusk w przeszłości komentował kwestię unijnych świadczeń, które otrzymuje. Twierdził, że jego motywacja do kontynuowania działalności politycznej nie jest związana z finansami.

- Mam wysoką europejską emeryturę, mam w domu moje dzieci, wnuki, moją żonę. Nie mam potrzeb finansowych, stanowisk się już w życiu nasprawowałem - mówił Tusk.

Oprócz emerytury unijnej, Donald Tusk ma prawo do emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Polsce. Nie jest jednak jasne, czy złożył wniosek o to świadczenie. Gdyby to zrobił, otrzymałby dodatkowy, solidny zastrzyk finansowy. Według szacunków "Faktu", polska emerytura Donalda Tuska mogłaby wynosić około 9 tys. zł brutto.

d3vg5pd

Łącząc te dwa świadczenia, Tusk mógłby co miesiąc otrzymywać aż 30 tys. zł brutto, co po opodatkowaniu daje około 25 tys. zł "na rękę".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3vg5pd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vg5pd