Emerytura za pracę przy komputerze. ZUS przegrał w sądzie z poszkodowaną
Osoby urodzone po 1948 roku od teraz mogą się ubiegać o specjalną rekompensatę za pracę przed monitorem kineskopowym CRT. Tak zadecydował Sąd Najwyższy, który zgodził się z tym, że jest to praca w warunkach szczególnych i odrzucił skargę kasacyjną Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jak informuje "Rzeczpospolita", Sąd Najwyższy odrzucił wniosek kasacyjny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o rekompensatę za pracę przy monitorze kineskopowym CRT. Poszkodowana domagała się go za utracone prawo do emerytury w wieku niższym niż powszechnie obowiązujący.
Praca wnioskodawczyni polegała na porównywaniu na nich danych ok. 11 tysięcy pracowników. Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wskazał, że jej zadaniami w szczególności były: śledzenie i wprowadzanie ciągów znaków, przerw, liter i cyfr, analiza dokumentów pod kątem uzupełnienia wszystkich pól i wyszukiwanie błędów.
SN podkreślił, że w monitorach kineskopowych występował m.in. efekt migotania (tętnienia obrazu), a także zjawisko odbić, co w praktyce doprowadziło do szybszego zmęczenia oczu i znacznego obciążenia narządu wzroku. Przez to praca poszkodowanej, zdaniem autorów uzasadnienia, nie kwalifikuje się jako praca typowo "biurowa".
ZUS przegrał w sądzie
Proces rozpoczął się w listopadzie 2016 roku po odmowie ZUS-u przyznania rekompensaty za utracone prawo do emerytury w niższym wieku, niż obowiązujący. Kobieta, która wytoczyła sprawę, przez ponad 20 lat pracowała przy dwóch monitorach kineskopowych CRT.
Sąd Okręgowy uznał, że kobieta wykonywała stale i w pełnym wymiarze godzin pracę w warunkach szczególnych. Zatrudniona była od 14 maja 1988 roku do 31 grudnia 2008 roku.
ZUS nie zgadzał się z tym werdyktem i złożył apelację do sądu apelacyjnego, która oddaliła ją pod koniec 2017 roku. W uzasadnieniu tej decyzji napisano, że sąd okręgowy "prawidłowo zebrał materiał dowodowy, właściwie go ocenił i z tej oceny wyciągnął trafne wnioski".
Nie zmieniła też sytuacji skarga kasacyjna państwowego organu rentowego do Sądu Najwyższego. ZUS przekonywał w niej, że narzędziem potrzebnym do pracy informatykom jest komputer w całości, a nie wyłącznie monitor ekranowy, a zatem sprzęt ten nie kwalifikuje wnioskodawczyni do ubiegania się o rentę.
Sąd Najwyższy miał jednak w tej kwestii inną opinię i uznał, że kobieta wykonywała swoją pracę w "warunkach szczególnego obciążenia narządu wzroku i konieczności precyzyjnego widzenia". Należy się jej zatem rekompensata.
Od teraz można ubiegać się o rekompensatę
Według "Rzeczpospolitej", od teraz o przyznanie tego świadczenia mogą się starać osoby urodzone po 1948 roku, które przed 2009 rokiem przepracowały co najmniej 15 lat stażu w szczególnych warunkach.
ZUS doliczy im dodatkową kwotę do kapitału początkowego na podstawie ustawy o emeryturach pomostowych. Oznacza to, że osoby, którym takie świadczenie zostanie przyznane, będą otrzymywać wyższą emeryturę.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl