Trwa ładowanie...

Emerytura za pracę przy komputerze. ZUS przegrał w sądzie z poszkodowaną

Osoby urodzone po 1948 roku od teraz mogą się ubiegać o specjalną rekompensatę za pracę przed monitorem kineskopowym CRT. Tak zadecydował Sąd Najwyższy, który zgodził się z tym, że jest to praca w warunkach szczególnych i odrzucił skargę kasacyjną Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Share
Emerytura za pracę przy komputerze. ZUS przegrał w sądzie z poszkodowaną
Źródło: East News
d2mmt1h

Jak informuje "Rzeczpospolita", Sąd Najwyższy odrzucił wniosek kasacyjny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o rekompensatę za pracę przy monitorze kineskopowym CRT. Poszkodowana domagała się go za utracone prawo do emerytury w wieku niższym niż powszechnie obowiązujący.

Praca wnioskodawczyni polegała na porównywaniu na nich danych ok. 11 tysięcy pracowników. Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wskazał, że jej zadaniami w szczególności były: śledzenie i wprowadzanie ciągów znaków, przerw, liter i cyfr, analiza dokumentów pod kątem uzupełnienia wszystkich pól i wyszukiwanie błędów.

d2mmt1h

SN podkreślił, że w monitorach kineskopowych występował m.in. efekt migotania (tętnienia obrazu), a także zjawisko odbić, co w praktyce doprowadziło do szybszego zmęczenia oczu i znacznego obciążenia narządu wzroku. Przez to praca poszkodowanej, zdaniem autorów uzasadnienia, nie kwalifikuje się jako praca typowo "biurowa".

ZUS przegrał w sądzie

Proces rozpoczął się w listopadzie 2016 roku po odmowie ZUS-u przyznania rekompensaty za utracone prawo do emerytury w niższym wieku, niż obowiązujący. Kobieta, która wytoczyła sprawę, przez ponad 20 lat pracowała przy dwóch monitorach kineskopowych CRT.

Zobacz także: 500+ dla wszystkich wcale nie taki idealny. "Lepiej mieć próg dochodowy"

Sąd Okręgowy uznał, że kobieta wykonywała stale i w pełnym wymiarze godzin pracę w warunkach szczególnych. Zatrudniona była od 14 maja 1988 roku do 31 grudnia 2008 roku.

d2mmt1h

ZUS nie zgadzał się z tym werdyktem i złożył apelację do sądu apelacyjnego, która oddaliła ją pod koniec 2017 roku. W uzasadnieniu tej decyzji napisano, że sąd okręgowy "prawidłowo zebrał materiał dowodowy, właściwie go ocenił i z tej oceny wyciągnął trafne wnioski".

Nie zmieniła też sytuacji skarga kasacyjna państwowego organu rentowego do Sądu Najwyższego. ZUS przekonywał w niej, że narzędziem potrzebnym do pracy informatykom jest komputer w całości, a nie wyłącznie monitor ekranowy, a zatem sprzęt ten nie kwalifikuje wnioskodawczyni do ubiegania się o rentę.

Sąd Najwyższy miał jednak w tej kwestii inną opinię i uznał, że kobieta wykonywała swoją pracę w "warunkach szczególnego obciążenia narządu wzroku i konieczności precyzyjnego widzenia". Należy się jej zatem rekompensata.

Od teraz można ubiegać się o rekompensatę

Według "Rzeczpospolitej", od teraz o przyznanie tego świadczenia mogą się starać osoby urodzone po 1948 roku, które przed 2009 rokiem przepracowały co najmniej 15 lat stażu w szczególnych warunkach.

ZUS doliczy im dodatkową kwotę do kapitału początkowego na podstawie ustawy o emeryturach pomostowych. Oznacza to, że osoby, którym takie świadczenie zostanie przyznane, będą otrzymywać wyższą emeryturę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2mmt1h

Podziel się opinią

Share
d2mmt1h
d2mmt1h