Emerytura za urodzenie dziecka? Oto, jakie warunki trzeba spełnić
Od końca 2019 roku obowiązują świadczenia wprowadzone ustawą o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. Należą do nich m.in. dodatki za urodzenie dzieci, czy program "Mama 4+". Kto może liczyć na pieniądze i jakie warunki trzeba spełnić? Okazuje się, że o pieniądze starać się mogą także ojcowie, którzy wychowali potomstwo.
Ustawa z 31 stycznia 2019 roku wprowadza między innymi dodatki do emerytur za wychowanie co najmniej czwórki dzieci. Ma to na celu zapewnić niezbędne do życia środki osobom, które zrezygnowały z pracy zarobkowej na rzecz zajmowania się potomstwem. Komu i na jakich zasadach przysługują tzw. emerytury matczyne?
Emerytura matczyna nie tylko dla matek
O pieniądze wnioskować mogą nie tylko matki, lecz także ojcowie. Kobieta, która ubiega się o dodatek do emerytury, musi mieć ukończone co najmniej 60 lat i wychować co najmniej czworo dzieci. Mężczyzna z kolei musi osiągnąć wiek 65 lat i również pochwalić się co najmniej czwórką wychowanych pociech na koncie.
Emerytury stażowe szkodliwe dla systemu? "Projekt trzeba zmienić"
Warunek urodzenia i wychowania lub wychowania dzieci dotyczy nie tylko dzieci własnych – biologicznych, ale także dzieci współmałżonka, dzieci przysposobionych lub dzieci przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem zawodowej rodziny zastępczej — przypomina dziennik "Fakt".
Aby otrzymywać pieniądze za wychowywanie dzieci, należy złożyć do ZUS-u odpowiedni wniosek. Zakład nie przyznaje tych świadczeń z automatu.
Na jakie pieniądze mogą liczyć rodzice?
Dodatek do emerytury od 1 marca 2021 r. wynosi 1250,88 zł. Kwota podlega corocznej waloryzacji. Jest jednak pewne "ale". Dodatek w pełnej wysokości przysługuje jedynie osobom, które nie pobierają żadnej emerytury ani renty.
W przypadku osób pobierających emeryturę niższą niż minimalna, dodatek będzie wypłacany w takiej wysokości, aby dorównać łączną wysokość świadczenia (emerytura + dodatek) do wysokości emerytury minimalnej. Tym samym oznacza to, że osoby, które pobierają świadczenia wyższe niż minimalna emerytura, dodatku za wychowanie czwórki dzieci nie dostaną w ogóle.