Trwa ładowanie...

Emeryturę księdza i zakonnicy dzieli przepaść. Tyle dostają duchowni

Jaka może być wysokość emerytury dla duchownych-seniorów i jakie czynniki na to wpływają? Przyjrzyjmy się temu dokładniej.

Oto na jakie emerytury mogą liczyć księża Oto na jakie emerytury mogą liczyć księża Źródło: East News, fot: Wojciech Olkusnik
d39x1jz
d39x1jz

Jak obliczane są emerytury dla osób duchownych po zakończeniu ich służby? O ile brak jest kompleksowych danych w tej kwestii, to możliwe jest przeprowadzenie własnej analizy. Wiadomo, że finansowanie tych świadczeń odbywa się zarówno za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), jak i Funduszu Kościelnego, co potwierdza serwis bankier.pl.

Aby uzyskać uprawnienia do emerytury z ZUS, duchowni muszą osiągnąć wiek 65 lat. Ci, którzy pełnią funkcję na podstawie umowy o pracę, na przykład w szkołach, akademiach, kurii, a także jako duszpasterze w armii lub szpitalach, odprowadzają składki emerytalne do ZUS.

Kontynuacja artykułu poniżej materiału wideo

Na obciachu zarobiła miliony! Polacy pokochali klapki Kubota - Alina Sztoch w Biznes Klasie

Wniesione do ZUS składki wpływają na kwotę otrzymywanego świadczenia emerytalnego. Natomiast duchowni zajmujący się wyłącznie działalnością duszpasterską, niezatrudnieni na umowie o pracę, uiszczają składki do ZUS we własnym zakresie, co stanowi 20 proc. ich wysokości, podczas gdy pozostałe 80 proc. finansuje Fundusz Kościelny. W tej sytuacji, dla księży korzystających ze wsparcia Funduszu Kościelnego, wysokość składki ZUS kalkulowana jest od minimalnego wynagrodzenia.

d39x1jz

Duchowni, którzy wcześniej nie byli zatrudnieni na cały etat i otrzymywali wsparcie z Funduszu Kościelnego, mogą oczekiwać emerytury w wysokości 1588,44 zł brutto, jak podaje serwis bankier.pl.

Co z zakonnicami? Oto na jaką emeryturę mogą liczyć

Z informacji dostarczonych przez Konferencję Episkopatu Polski wynika, że w kraju mieszka i pracuje około 17 tysięcy zakonnic, spośród których niektóre nie mają podpisanych umów o pracę, na przykład w placówkach oświatowych czy szpitalach, i otrzymują one skromne świadczenia emerytalne z Funduszu Kościelnego, gdzie składki emerytalne są na bardzo niskim poziomie.

Zakonnice pracujące na etacie w instytucjach takich jak domy opieki, ośrodki edukacyjne czy przedszkola, mogą liczyć na wyższe emerytury niż minimalne.

Zakonnice, które otrzymują minimalne świadczenia emerytalne - obecnie jest to kwota 1588,44 zł brutto, co netto przekłada się na 1445,48 zł - stanowią większość. W przeciwieństwie do nich księża, którzy mogą liczyć na wsparcie finansowe od wiernych, jak datki złożone podczas nabożeństw, opłaty za usługi religijne takie jak pogrzeby, chrzty czy intencje mszalne, cieszą się wyższymi emeryturami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d39x1jz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39x1jz