ycipk-3jfzxf

Emerytury bez podatku. Sejm zajmie się projektem ustawy

Na grudniowym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem ustawy likwidującej podatek od emerytur. Gdyby ZUS nie potrącał seniorom ok. 20 proc. świadczenia z powodu podatku i składki zdrowotnej, emerytury mogłyby wzrosnąć nawet o kilkaset złotych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak mówi szef PSL, państwo zabezpiecza przede wszystkim byt rodzin z dziećmi, a zapomina o emerytach
Jak mówi szef PSL, państwo zabezpiecza przede wszystkim byt rodzin z dziećmi, a zapomina o emerytach (East News, Fot: Wlodzimierz Wasyluk)
ycipk-3jfzxf

Emerytura bez podatku to projekt obywatelski, pod którym podpisało się 140 tys. osób.

- To obywatelski projekt, ale my go firmujemy. Emeryci już się w życiu "napłacili" podatków, więc należy ich teraz z nich zwolnić. Apeluję do PiS, aby poparł to rozwiązanie - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, cytowany przez "Super Express".

Waloryzacja emerytur i rent w 2019 r. Policzyliśmy, kto skorzysta najbardziej

ycipk-3jfzxf

Jak mówi szef PSL, państwo zabezpiecza przede wszystkim byt rodzin z dziećmi, zapewniając takie świadczenia, jak 500+, dodatkowe pieniądze na wyprawkę szkolną czy przedszkola za złotówkę. Emeryci dodatkowych świadczeń nie mają, przez to są w znacznie gorszej sytuacji.

Jak szacuje PSL, koszt zniesienia opodatkowania emerytur to ok. 17 mld złotych. - To jest mniej, niż projekt 500+ i znaleźliśmy już środki na to, żeby to finansować - mówi Kosiniak Kamysz.

Pomysł "emerytury bez podatków" pojawił się już wcześniej.

ycipk-3jfzxf

Wypłacanie emerytom pełnych świadczeń, nieobciążonych podatkiem PIT i składką na ubezpieczenie zdrowotne, zakładał poselski projekt zgłoszony przez posłów PSL. Pomysł ten jednak nie zyskał uznania w oczach posłów PiS, którzy odrzucili projekt ludowców już w pierwszym czytaniu w Sejmie.

Nowym, obywatelskim projektem, posłowie zajmą się 5 grudnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
ycipk-3jfzxf
ycipk-3jfzxf