Trwa ładowanie...

Emisja PKO BP to sukces

Minister skarbu Aleksander Grad oraz prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło uważają, że emisja nowych akcji banku zakończyła się sukcesem. Inwestorzy objęli wszystkie oferowane przez bank akcje. Z emisji bank pozyskał 5 mld 125 mln zł.

Emisja PKO BP to sukcesŹródło: PKO BP
d2f45hc
d2f45hc

Inwestorzy objęli 250 mln akcji banku PKO BP serii D. W ramach wykonania prawa poboru złożono zapisy na 247 mln 900 tys. 587 akcji, a w ramach zapisów dodatkowych na 219 mln 531 tys. 961 akcji. Prawo poboru to przywilej pierwszeństwa przy zakupie nowych akcji spółki przez jej dotychczasowych akcjonariuszy, proporcjonalnie do liczby akcji już posiadanych.

Stopa redukcji w ramach zapisów dodatkowych na akcje serii D PKO BP wyniosła 99,04 proc. W czwartek nastąpił przydział akcji serii D. Wartość przeprowadzonej emisji to 5 mld 125 mln zł, a szacunkowe jej koszty to 9,92 mln zł.

Obecny na czwartkowej konferencji prasowej minister skarbu Aleksander Grad powiedział, że "jest to największy tego typu projekt w Polsce w XXI wieku". Dodał, że emisja ta pokazuje, "jak ogromne zaufanie do tego banku mają akcjonariusze, Skarb Państwa i nasze społeczeństwo".

d2f45hc

Jagiełło wyjaśnił, że 5 mld 125 mln zł zasili kapitał banku. Większość tych środków zostanie przeznaczona na rozwój akcji kredytowej w dwóch kluczowych dla PKO BP segmentach - detalicznym i korporacyjnym. Część środków ma być wykorzystana na modernizację banku oraz wzmocnienie kapitałowe spółek zależnych PKO BP, które świadczą usługi finansowe.

- Chcemy być na koniec 2011 roku niekwestionowanym liderem polskiej bankowości. To jest cel, który sobie stawiamy - podkreślił Jagiełło. Poinformował, że połowa kredytów udzielana na rynku dla firm pochodzi z PKO BP; bank ma ponad 40-proc. udział w sprzedaży nowych kredytów hipotecznych.

d2f45hc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f45hc