Trwa ładowanie...
d3dldbp
finanse

Emisje w euro i jenach w X lub XI, po IX MF sfinansowało 90 proc. potrzeb 09 - Radziwiłł

30.9.Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów planuje w październiku lub listopadzie emisje obligacji w euro - ok. 1 mld euro i jenach - do 0,5 mld USD. Po IX MF sfinansowało 90...

Share
d3dldbp

30.9.Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów planuje w październiku lub listopadzie emisje obligacji w euro - ok. 1 mld euro i jenach - do 0,5 mld USD. Po IX MF sfinansowało 90 proc. potrzeb pożyczkowych - poinformował w środę dziennikarzy wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

"Po wrześniu MF sfinansowało 90 proc. potrzeb pożyczkowych" - poinformował Radziwiłł.

"W październiku lub listopadzie planowana jest emisja w jenach o wartości do 0,5 mld USD i emisja euroobligacji o wartości ok. 1 mld euro" - dodał Radziwiłł.

d3dldbp

"Emisja w euro będzie dotyczyła na pewno obligacji dłuższych niż 5-letnie" - powiedział.

"Jeśli chodzi o emisje za pomocą konsorcjum banków, czyli emisje typu private placement, to zakładają one emisje niestandardowych papierów, niebanchmarkowych. Zakładając emisje tego typu uznaliśmy, że jest to ciekawa opcja, gdyby były problemy z plasowaniem długu na rynku" - powiedział Radziwiłł.

"Nie wykluczamy także, że przedłużymy umowę z konsorcjum banków na przyszły rok" - dodał.

Umowa wygasa z końcem tego roku.

d3dldbp

"Sądzę, że popyt na długoterminowe papiery istnieje, widzimy, że jest bardzo duża nadpłynność w bankach, co widać na przykładzie operacji NBP. Obserwujemy także wzrost udziału i zainteresowania inwestorów zagranicznych. Widać, że jest dosyć silny napływ kapitału zagranicznego na rynek SPW" - powiedział Radziwiłł.

Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego MF, nie wykluczył większej podaży obligacji.

"Przetargi zamiany będą uzależnione od sytuacji rynkowej. Jeżeli inwestorzy po zakupach obligacji BGK będą zainteresowani, to nie wykluczamy większej podaży na przetargach zamiany" - powiedział dziennikarzom Marczak.

Dodał w wypowiedzi dla PAP, że możliwa jest w I kwartale przyszłego roku transza z Banku Światowego:

d3dldbp

"W I kwartale przyszłego roku na pewno pociągniemy transze pożyczki z Banku Światowego w wys. 1 mld euro".

Bogdan Klimaszewski, wicedyrektor Departamentu Długu Publicznego MF, dodał, że Polska może także uzyskać kredyt z EBI.

"W przyszłym roku zaplanowane są także ciągnienia kredytu z EBI. Nie prowadzimy w tej chwili rozmowy z Bankiem Światowym, jednak nie można wykluczyć kolejnych kredytów z tej instytucji" - powiedział.

W tym roku MF wyemitował papiery dłużne za 1,75 mld euro, 3,5 mld dolarów amerykańskich oraz 750 mln franków szwajcarskich. (PAP)

bg/ dan/

d3dldbp

Podziel się opinią

Share
d3dldbp
d3dldbp