Enea kupiła 69,58 proc. akcji Elektrociepłowni Białystok (opis)
01.06. Warszawa (PAP) - Enea kupiła od Soci,t, Nationale d'lectricit, et de Thermique ("SNET") 69,58 proc. akcji Elektrociepłowni Białystok - podała Enea w komunikacie...
01.06.2011 | aktual.: 01.06.2011 13:08
01.06. Warszawa (PAP) - Enea kupiła od Soci,t, Nationale d'lectricit, et de Thermique ("SNET") 69,58 proc. akcji Elektrociepłowni Białystok - podała Enea w komunikacie prasowym.
Wcześniej, w grudniu 2008 r. Enea kupiła od Skarbu Państwa 30,36 proc. akcji elektrociepłowni. Tym samym obecnie w posiadaniu poznańskiej grupy energetycznej jest blisko 100 proc. akcji Elektrociepłowni Białystok (0,06 proc. posiadają pracownicy białostockiego przedsiębiorstwa).
"Staliśmy się głównym akcjonariuszem nowoczesnego, uzyskującego dobre wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Ta transakcja pozwala nam na przejęcie kontroli operacyjnej nad Elektrociepłownią i objęcie jej konsolidacją, co - jestem przekonany - pozytywnie wpłynie na wyniki naszej Grupy w kolejnych miesiącach - powiedział cytowany w komunikacie Maciej Owczarek, prezes Enei.
Spółka nie ujawnia kwoty transakcji. Za pakiet 30,36 proc. akcji EC Białystok w 2008 roku Enea zapłaciła prawie 174 mln zł.
Elektrociepłownia Białystok produkuje energię cieplną. Jej największym odbiorcą jest Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Białymstoku, które kupuje 92 proc. ciepła wytwarzanego przez zakład.
Osiągalna moc cieplna Elektrociepłowni Białystok to 459,2 MW. Elektrociepłownia wytwarza też 350 GWh energii elektrycznej, która następnie jest sprzedawana na rynku hurtowym.
EC Białystok zatrudnia 187 osób, wytwarza energię w trzech blokach energetycznych. Podstawowym paliwem wykorzystywanym w Elektrociepłowni jest węgiel. W 2008 r. w bloku nr I uruchomiono kocioł opalany wyłącznie biomasą, co pozwoliło na zmniejszenie zużycia węgla o 120 tys. ton i zastąpienie go 270 tys. ton biomasy. Moc instalacji opalanej tym paliwem to 75,2 MW.
"Posiadanie w grupie tak dużego zakładu wytwarzającego energię w kogeneracji i wykorzystującego w dużych ilościach biomasę znacząco pomaga nam w spełnianiu obowiązku uzyskiwania świadectw pochodzenia energii elektrycznej produkowanej w kogeneracji i ze źródeł energii odnawialnej. Ponadto ta transakcja korzystnie dywersyfikuje obszar działania Grupy i może pomóc nam w zdobywaniu kolejnych klientów na nowych rynkach" - powiedział cytowany w komunikacie Krzysztof Zborowski, wiceprezes Enei.(PAP)
pel/ jtt/