Trwa ładowanie...
d1s1p2n

Energa wiosną '11 będzie szukać finansowania dla budowy elektrowni gazowej

03.11. Warszawa (PAP) - Energa jest na etapie uzgodnień z PSE Operator umowy przyłączenia bloku elektrowni gazowej o mocy 860 MW w Grudziądzu, którą planuje zbudować wspólnie z...

d1s1p2n
d1s1p2n

03.11. Warszawa (PAP) - Energa jest na etapie uzgodnień z PSE Operator umowy przyłączenia bloku elektrowni gazowej o mocy 860 MW w Grudziądzu, którą planuje zbudować wspólnie z irlandzką spółką ESB International. Proces pozyskiwania finansowania dla projektu wartego 3,5 mld zł rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a przetarg na wybór generalnego wykonawcy może ruszyć pod koniec 2011 roku - poinformował Marcin Szpak, prezes Energa Invest.

"Jeśli chodzi o elektrownię gazową w Grudziądzu to jesteśmy na etapie uzgodnień z PSE Operator. Mam nadzieję, że w ciągu kilku miesięcy uda nam się podpisać umowę. Pod koniec przyszłego roku planujemy rozpocząć postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy" - powiedział w środę Szpak.

Energa szacuje wartość projektu z ESB na 3,5 mld zł. Około 30 proc. inwestycji ma być sfinansowane środkami własnymi, a reszta zewnętrznymi, głównie kredytami.

"Formalny proces pozyskiwania finansowania rozpocznie się późną wiosną przyszłego roku, musimy wcześniej uzyskać szereg zgód" - powiedział PAP Szpak.

d1s1p2n

Pod koniec października 2009 roku Grupa Energa i irlandzka spółka ESB International podpisały umowę w sprawie budowy na Pomorzu elektrowni gazowej o mocy 860 MW. Firmy informowały wtedy, że elektrownia może powstać w 2016 roku, a strony będą miały po 50 proc. udziałów w spółce celowej.

Projekt z irlandzką firmą jest częścią programu Energa Progaz, który przewiduje zbudowanie i uruchomienie do końca roku 2015 gazowych źródeł wytwórczych energii o łącznej mocy co najmniej 600 MW.

Energa zamierza też wybudować wspólnie z Grupą Lotos elektrociepłownię o mocy 250 MW. Nie zdecydowano jeszcze, czy blok będzie opalany gazem ziemnym, czy będzie zasilany pozostałością po przerobie ropy naftowej.

"Planujemy, że pod koniec przyszłego roku może rozpocząć się postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy" - powiedział Szpak.

Strategia grupy Energa na lata 2009-2015 zakłada inwestycje o wartości ponad 22 mld zł, z czego 15 mld zł pochłonie budowa źródeł wytwarzania, zarówno konwencjonalnych, jak i odnawialnych o łącznej mocy ok. 2200 MW. Spółka chce też inwestować w sieć dystrybucyjną. Do 2015 roku na dystrybucję chce wydać 7 mld zł, w tym roku blisko 1 mld zł. (PAP)

pel/ gor/

d1s1p2n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s1p2n