Trwa ładowanie...
d26jk99
d26jk99

Ergis może zwiększać poziom dywidendy w kolejnych latach

Warszawa, 05.11.2014 (ISBnews) - Po zakończeniu programu inwestycji rozwojowych, których ostatnim akordem będą 2 nowe linie wybudowane w 2015 r. za łącznie 20 mln zł, Ergis skupi się tylko na nakładach odtworzeniowych, poinformował agencję ISBnews prezes Tadeusz Nowicki. Według niego, mogłoby to skutkować wzrostem dywidendy w kolejnych latach. "Po zakończeniu w przyszłym roku programu inwestycji rozwojowych, w kolejnych latach będziemy wydawać ok. 12 mln zł rocznie na procesy odtwórcze. Dlatego możliwe wydaje się systematyczne zwiększanie dywidendy" - powiedział Nowicki w rozmowie z ISBnews. Prezes przypomniał, że za rok ubiegły spółka wypłaciła 4 mln zł dywidendy, co dało 10 gr na akcję. Było to zgodne z polityką dywidendową, zakładającą przeznaczenie na ten cel 7,5-14,0% skonsolidowanego zysku EBITDA, choć w dolnych granicach tego limitu. "Natomiast w kolejnych latach - przy braku jednorazowych zdarzeń - możemy napisać scenariusz osiągnięcia 55 mln zł EBITDA w tym i 60 mln zł w przyszłym roku, a więc średnia na ten okres wyniesie 57 mln zł. Sumując wszystkie koszty inwestycji odtworzeniowych i obsługi zobowiązań oraz wypłacone dywidendy, spółka może wypracować znacznie wyższy zysk EBITDA" - wyliczył prezes. Nowicki wskazał także, że historycznie spółka ma średnio 25-proc. wewnętrznego zwrotu z inwestycji (IRR), a więc zainwestowane w 2015 r. 32 mln zł powinno przełożyć się co najmniej na dodatkowe 4 mln zł EBITDA. "Dlatego wkrótce spółka może mieć możliwość wypłaty nawet 10 mln zł bez zmiany polityki dywidendowej. Jednak będziemy ostrożni i chcielibyśmy robić to mniejszymi krokami, np. dokładać po 2 mln zł w każdym kolejnym roku" - podsumował Nowicki w rozmowie z ISBnews. Grupa Ergis jest liderem przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Posiada 6 zakładów produkcyjnych, z których 4 zlokalizowane są w Polsce, 2 w Niemczech. Grupa specjalizuje się w produkcji opakowań do żywności (folie i laminaty barierowe na bazie PVC i PET, drukowane laminaty wielowarstwowe) oraz opakowań przemysłowych (folie stretch z LLDPE oraz taśmy spinające z PET). Oprócz tego ERGIS jest m.in. producentem folii do pakowania leków, folii hydroizolacyjnych oraz granulatów z PVC. W 2013 roku przychody grupy przekroczyły 673 mln zł. Leslaw Kretowicz (ISBnews)  
Share
d26jk99

Warszawa, 05.11.2014 (ISBnews) - Po zakończeniu programu inwestycji rozwojowych, których ostatnim akordem będą 2 nowe linie wybudowane w 2015 r. za łącznie 20 mln zł, Ergis skupi się tylko na nakładach odtworzeniowych, poinformował agencję ISBnews prezes Tadeusz Nowicki. Według niego, mogłoby to skutkować wzrostem dywidendy w kolejnych latach. "Po zakończeniu w przyszłym roku programu inwestycji rozwojowych, w kolejnych latach będziemy wydawać ok. 12 mln zł rocznie na procesy odtwórcze. Dlatego możliwe wydaje się systematyczne zwiększanie dywidendy" - powiedział Nowicki w rozmowie z ISBnews.

Prezes przypomniał, że za rok ubiegły spółka wypłaciła 4 mln zł dywidendy, co dało 10 gr na akcję. Było to zgodne z polityką dywidendową, zakładającą przeznaczenie na ten cel 7,5-14,0% skonsolidowanego zysku EBITDA, choć w dolnych granicach tego limitu. "Natomiast w kolejnych latach - przy braku jednorazowych zdarzeń - możemy napisać scenariusz osiągnięcia 55 mln zł EBITDA w tym i 60 mln zł w przyszłym roku, a więc średnia na ten okres wyniesie 57 mln zł. Sumując wszystkie koszty inwestycji odtworzeniowych i obsługi zobowiązań oraz wypłacone dywidendy, spółka może wypracować znacznie wyższy zysk EBITDA" - wyliczył prezes.

Nowicki wskazał także, że historycznie spółka ma średnio 25-proc. wewnętrznego zwrotu z inwestycji (IRR), a więc zainwestowane w 2015 r. 32 mln zł powinno przełożyć się co najmniej na dodatkowe 4 mln zł EBITDA. "Dlatego wkrótce spółka może mieć możliwość wypłaty nawet 10 mln zł bez zmiany polityki dywidendowej. Jednak będziemy ostrożni i chcielibyśmy robić to mniejszymi krokami, np. dokładać po 2 mln zł w każdym kolejnym roku" - podsumował Nowicki w rozmowie z ISBnews.

d26jk99

Grupa Ergis jest liderem przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Posiada 6 zakładów produkcyjnych, z których 4 zlokalizowane są w Polsce, 2 w Niemczech. Grupa specjalizuje się w produkcji opakowań do żywności (folie i laminaty barierowe na bazie PVC i PET, drukowane laminaty wielowarstwowe) oraz opakowań przemysłowych (folie stretch z LLDPE oraz taśmy spinające z PET). Oprócz tego ERGIS jest m.in. producentem folii do pakowania leków, folii hydroizolacyjnych oraz granulatów z PVC. W 2013 roku przychody grupy przekroczyły 673 mln zł. Leslaw Kretowicz

(ISBnews)

d26jk99

Podziel się opinią

Share
d26jk99
d26jk99