Trwa ładowanie...
d3enuo7

ES-System liczy na utrzymanie wzrostu przychodów w IV kwartale

Warszawa, 06.11.2015 (ISBnews) - ES-System liczy na utrzymanie dotychczasowej dynamiki wzrostu przychodów w IV kw. 2015 r. oraz bardzo dobre wyniki w całym roku, poinformował ISBnews prezes spółki Rafał Gawrylak.

Share
d3enuo7

"Mam nadzieję, że ta dynamika, jaką obserwujemy w pierwszych trzech kwartałach, zarówno z punktu widzenia przychodów, jak i zysków spółki, zostanie również podtrzymana w IV kwartale. Mam nadzieję, że podczas prezentacji wyników za 2015 r. będę prezentował wzrosty" - powiedział Gawrylak w rozmowie z ISBnews.

Optymistyczne oczekiwania wynikają zarówno z korzystnych warunków rynkowych, jak i z liczby pozyskanych przez spółkę zleceń. W III kwartale ES-System zarejestrował ok. 1 500 nowych projektów, z czego około 400 jest do realizacji przed końcem roku.

"Jest potencjał do wzrostu obrotów w 2015 r., co powinno również przełożyć się na dobry zysk" - powiedział prezes.

d3enuo7

Podkreślił, że na dobre wyniki spółki składa się zarówno wzrost sprzedaży, jak i ograniczenie kosztów zarządu. ES-System w br. zoptymalizował koszty i zwiększył wydajność swoich zakładów produkcyjnych.

Skonsolidowane przychody ES-Systemu w III kw. br. wzrosły o 7% r/r do 50,18 mln zł, a zysk EBITDA w tym okresie wzrósł o 4% r/r i wyniósł 6,99 mln zł.

Udział oświetlenia LED w sprzedaży eksportowej spółki to obecnie 61%, podczas gdy w sprzedaży krajowej jest to 44%. Spółka liczy więc na systematyczne zwiększanie udziału tego segmentu w Polsce.

"Jak najbardziej jest to możliwe, zwłaszcza biorąc pod uwagę segmenty, w których firma ES-System jest najbardziej aktywna - architektoniczny i przemysłowy, gdzie w ostatnich trzech kwartałach dynamika sięgnęła 30%" - powiedział Gawrylak.

d3enuo7

Zazwyczaj w tych segmentach oświetlenie jest projektowane na potrzeby klienta, a dziś wszystkie tego rodzaju projekty realizowane przez spółkę są projektami LED, wyjaśnił.

ES-System pracuje nad dywersyfikacją rynków eksportowych, jednak kluczowymi dla spółki rynkami pozostają Skandynawia i kraje niemieckojęzyczne (Niemcy, Austria, Szwajcaria).

"To są nasze rynki docelowe, pierwszego wyboru, gdzie chcielibyśmy się rozwijać. Firma posiada produkty, które są w stanie konkurować na wymagającym rynku zachodnioeuropejskim, jesteśmy dziś w stanie konkurować z największymi producentami profesjonalnego oświetlenia architektonicznego" - powiedział prezes.

ES-System to największa polska firma w branży oświetleniowej, działająca w segmentach oświetlenia architektonicznego, ulicznego, zewnętrznego i awaryjnego. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 169 mln zł w 2014 r.

Kamila Wajszczuk

(ISBnews)

d3enuo7

Podziel się opinią

Share
d3enuo7
d3enuo7