Trwa ładowanie...
d2hgk1n
d2hgk1n

Euler Hermes: W styczniu upadło 61 firm zatrudniających 1,5 tys. osób

Warszawa, 04.02.2015 (ISBnews) - Liczba upadłości firm zarejestrowanych w styczniu 2015 roku wyniosła 61 (zatrudniały one łącznie ok. 1,5 tys. osób) wobec 62 w styczniu 2014 r. oraz 90 w styczniu 2013 r., wynika z danych Euler Hermes na podstawie oficjalnych danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2hgk1n

"Firmy, o których upadłości opublikowano w styczniu 2015 roku oficjalne obwieszczenia miały ostatnie znane obroty łącznie na poziomie ok. 310 mln zł. Nie były to więc firmy największe, ale wiele z nich przynajmniej w skali swojego regionu było ważnymi podmiotami, o obrotach kilkunastu-kilkudziesięciu milionów zł (zwłaszcza firmy produkcyjne i budowlane), liczącymi się kontrahentami lokalnego biznesu. Ich upadłość jest też ważnym wydarzeniem społecznym, zatrudniały one bowiem łącznie ok. 1500 osób" - powiedział członek zarządu Euler Hermes odpowiedzialny za ocenę ryzyka Tomasz Starus, cytowany w komunikacie.

W jego ocenie, patrząc na tę grupę firm da się zauważyć jedną prawidłowość - poza kilkoma wyjątkami ich obroty gremialnie zmniejszały się rokrocznie w ciągu ostatnich trzech lat.

"W 2011 r. zsumowany obrót tych firm był większy o przeszło 150 mln zł (czyli w ciągu trzech lat spadł o 30%). Można więc mówić o popytowej przyczynie większości upadłości. Zapewne w części przypadków zmniejszenie obrotów mogło być zamierzone - jako efekt restrukturyzacji i skupienia się na podstawowej, najbardziej dochodowej działalności firmy, ale jednak nieudanej sądząc po upadłości" - dodał członek zarządu Euler Hermes.

Liczba upadłości jest wyższa niż przed rokiem w tych samych regionach kraju: przede wszystkim w Polsce południowo-wschodniej, ale także ponownie w woj. pomorskim i kujawsko-pomorskim oraz w woj. dolnośląskim.

(ISBnews)

d2hgk1n

Podziel się opinią

Share
d2hgk1n
d2hgk1n