EUR/USD jednak mocno w dół
Rynki skupiają się na razie na opublikowanej dzisiaj niskiej inflacji HICP dla Eurostrefy – wstępne dane styczniowe wskazały odczyt na poziomie 0,7 proc. r/r, co zgodnie z oczekiwaniami nasiliło spekulacje dotyczące możliwego cięcia stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny w najbliższy czwartek. Nie zaprzeczali im sami członkowie ECB. Benoit Coeure stwierdził, że Bank ma narzędzia, które może użyć nawet jeżeli stopy procentowe będą bliskie zeru, a ryzyko deflacyjne będzie rosnąć.
31.01.2014 17:39
Motorem do spadku EUR/USD stały się też lepsze publikacje z USA. Dynamika wydatków gospodarstw domowych wzrosła w grudniu o 0,4 proc. m/m, a wskaźnik Chicago PMI (obrazujący aktywność sektora wytwórczego w tym regionie) spadł w grudniu tylko do 59,6 pkt., a oczekiwano 59 pkt. Generalnie z dotychczasowych odczytów regionalnych wynika, że poniedziałkowy ISM dla przemysłu może nie być zły, co zwiększyłoby spekulacje o zwiększeniu skali QE3 przez FED od marca. Można też spodziewać się powolnego wzrostu oczekiwań inflacyjnych, gdyż nastroje konsumenckie rosną, podobnie jak dynamika wydatków – na koniec stycznia indeks Uniwersytetu Michigan wyniósł 81,2 pkt. wobec szacowanych 81,0 pkt.
W efekcie EUR/USD spadł poniżej minimum z 20 stycznia na 1,3507 i po południu znalazł się w okolicach 1,3480. Teoretycznie biorąc pod uwagę oczekiwania związane z decyzją ECB w czwartek i lepszymi danymi z USA, należy spodziewać się dalszych zniżek. Tylko, że warto w tej sytuacji zerknąć na opisywaną rano turecką lirę. Tu dzisiaj widać delikatne umocnienie, a USD/TRY nie reaguje wcale na ruchy dolara na świecie. To może sugerować, że inwestorzy operujący na rynkach wschodzących powinni jednak obawiać się „nadzwyczajnych działań”, które mogą (choć wcale nie muszą) zapaść przez weekend i przynajmniej na kilka dni odwrócić tam sytuację o 180 stopni. A w takiej sytuacji pojawiłoby się gwałtowne, choć relatywnie krótkie czasowo odreagowanie na EUR/USD.
Marek Rogalski - Główny analityk walutowy DM BOŚ
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |