ycipk-am4hts

Euro ostatni raz było tak tanie pod koniec grudnia

Euro tanieje od drugiej połowy stycznia. W tym czasie spadek przekroczył 25 groszy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Euro ostatni raz było tak tanie pod koniec grudnia
(Fotolia, Fot: Eyegelb)
ycipk-am4hts

W piątek euro kosztowało nawet 4,22 zł. Oznacza to, że europejska waluta jest najtańsza od 29 grudnia 2015 roku. Równie dobrze złoty radzi sobie w stosunku do takich walut jak dolar amerykański czy frank szwajcarski.

Euro tanieje od drugiej połowy stycznia. W tym czasie spadek przekroczył 25 groszy, a procentowo europejska waluta potaniała o 6,4 procent.

Zobacz, jak zmieniała się cena euro w tym roku

ycipk-am4hts

Złoty zyskał nie tylko do euro, ale także do dolara oraz franka szwajcarskiego. Za amerykańską walutę płacimy w piątek 3,72 zł, czyli najmniej od połowy października ubiegłego roku. Tylko w marcu dolar potaniał o 27 groszy. W przypadku franka, jego cena spada od 20 stycznia, czyli tak, jak ma to miejsce w przypadku euro. Szwajcarska waluta kosztuje 3,86 zł.

Spadek cen zagranicznych walut nie jest zasługą czynników krajowych, lecz wydarzeń na globalnym rynku finansowym. Kluczowym wydarzeniem w tym tygodniu było wystąpienie szefowej Fed, która powiedziała, że bank centralny nie będzie się spieszył z podwyżkami stóp procentowych w USA. Według niej, obecna sytuacja w globalnej gospodarce jest trudniejsza, niż w grudniu ubiegłego roku. Warto pamiętać, że Fed niedawno obciął prognozy dotyczące podwyżki stóp procentowych w USA z czterech do dwóch w tym roku.

Notowania dolara w stosunku do złotego w tym roku

Czynniki, pod którym będzie podlegał złoty w kolejnych dniach, nie zmienią się. - Dla złotego piątek będzie upływał pod wpływem wydarzeń na rynkach globalnych. Pomimo lepszych danych z Chin na otwarciu w Europie widać sporą awersję na ryzyko, co rodzi pewne ryzyko osłabienia złotego. W drugiej części dnia decydujący wpływ mieć będą dane z USA - komentuje Przemysław Kwiecień, analityk XTB.

ycipk-am4hts

Rano poznaliśmy nastroje chińskich przedsiębiorców z sektora przemysłowego. Opublikowana wartość indeksu PMI w marcu to 49,7 pkt., wobec prognozowanych 48,3 pkt. Analogiczny wskaźnik publikowany przez Chińską Federację Logistyki i Zaopatrzenia wyniósł 50,2 pkt.

O 14:30 amerykański Departament Pracy poda dane z rynku pracy. Rynek spodziewa się, że stopa bezrobocia pozostanie na poziomie 4,9 procent, a zamiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniesie 205 tys., wobec 230 tys. miesiąc wcześniej.

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-am4hts

ycipk-am4hts
ycipk-am4hts