Eurodolar testuje poziom 1,28
Eurodolar pokonał dziś wsparcie związane z dołkami z końca grudnia usytuowanymi w okolicach 1,2860 i testował poziom 1,2800. Kolejne dni najprawdopodobniej będą stać pod znakiem dalszej deprecjacji euro względem amerykańskiego dolara.
Dzisiejsze odczyty liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych i raportu ADP potwierdziły poprawę kondycji amerykańskiego rynku pracy w ostatnich miesiącach 2011 roku. Jutro poznamy oficjalne dane Departamentu Pracy: zmianę zatrudnienia i stopę bezrobocia, konsensus zakłada, że w sektorze pozarolniczym liczba etatów wzrosła o 150 tys.
Kurs EUR/PLN przebijał dziś poziom 4,51 a USD/PLN wzrastał do 3,52 zbliżając się w bezpośrednie okolice szczytów z końca ubiegłego roku. Testy ustanawianych grudniu maksimów są bazowym scenariuszem dla notowań złotego.
Pierwsze dni nowego roku stoją pod znakiem szczególnej słabości walut naszego regionu, do czego w znacznej mierze przyczynia się krytyczne postrzeganie zmian ustrojowych na Węgrzech. Od połowy grudnia indeks BUX obniżył się o ponad 10 proc., bardzo wyraźnie podnosi się też krzywa rentowności długu tego państwa. Dochodowość benchmarkowych dziesięcioletnich obligacji skarbowych sięgała nawet 11,2 proc., a do końca stycznia zaplanowanych jest kilkanaście aukcji bonów i obligacji. Kurs USD/HUF zbliża się do szczytów z końca 2008 roku. Zakończenie tygodnia ponad nimi byłoby zwiastunem dalszego osłabienia forinta. NBP poinformował dziś o wartości rezerw na koniec grudnia. W porównaniu z listopadem spadły 98,7 z do 97,9 mld dolarów. W porównaniu z końcem ubiegłego roku wartość rezerw wzrosła o 5 proc. Spadek dynamiki akumulacji rezerw negatywnie odbije się na wskaźnikach międzynarodowej płynności (m.in. na stosunku wartości rezerw do zadłużenia zagranicznego, czy importu) które zanotują pierwszy spadek od 2008
roku.
Bartosz Sawicki
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.