Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia

10.02. Warszawa (PAP) - W ubiegłym tygodniu czeski bank centralny zasygnalizował, że może zapobiegać umocnieniu korony poniżej 27 za euro do początku przyszłego roku, a rumuński...

10.02. Warszawa (PAP) - W ubiegłym tygodniu czeski bank centralny zasygnalizował, że może zapobiegać umocnieniu korony poniżej 27 za euro do początku przyszłego roku, a rumuński bank centralny zasugerował, że lutowa obniżka stóp była ostatnią w cyklu. W rozpoczynającym się tygodniu ważne będą dane o inflacji i PKB w regionie.

W tym tygodniu opublikowane zostaną następujące wskaźniki i informacje makroekonomiczne:

Poniedziałek: Produkcja przemysłowa w Turcji w grudniu 2013 r.

Środa: styczniowe odczyty CPI w Czechach i Rumunii.

Czwartek: dane o rachunku obrotów bieżących Turcji za grudzień.

Piątek: dane o PKB w IV kw. na Węgrzech, w Czechach i Rumunii oraz dane o inflacji w styczniu na Węgrzech.

RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU

W poprzednim tygodniu forint umocnił się o 1,43 proc. do 307,4 za euro, czeska korona tydzień zakończyła bez zmian na poziomie 27,51 za euro, a turecka lira umocniła się o 0,69 proc. do 3,026 za euro. W tym czasie złoty umocnił się o 1,75 proc. do poziomu 4,17 za euro.

Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia wzrósł o 1,07 proc. do poziomu 1.001,22 pkt., węgierski BUX spadł o 4,49 proc. do poziomu 18.106,07 pkt. Turecki XU100 wzrósł o 4,46 proc. do 64.614,34 pkt., a WIG wzrósł o 2,57 proc. do poziomu 52.137,90 pkt.


CZECHY

CNB MOŻE UTRZYMYWAĆ CZK OK. 27/EUR DO POCZĄTKU '15 - SINGER

Czeski Bank Narodowy (CNB) utrzymał politykę interwencji na rynku walutowym w celu osłabiania korony tak, by jej kurs był bliski 27,0 za euro. Szef CNB Miroslav Singer ocenił, że interwencje mogą się zakończyć na początku przyszłego roku.

W nowej projekcji czeskiego banku centralnego prognoza CPI w I kw. 2015 r. została obniżona do 2,9 proc. z 3,0 proc. prognozowanych poprzednio. Bank podniósł prognozę wzrostu PKB z 2,1 do 2,2 proc. w tym roku i z 2,5 do 2,8 proc. w przyszłym.

"Inflacja obecnie jest w dole docelowego pasma 1-3 proc., ale w I kw. 2014 r. spodziewany jest jej spadek w wyniku cięć cen elektryczności. W dalszej części roku powinna przyspieszyć" - napisano w komentarzu Barclays Capital.

"W niedalekiej przeszłości prognozy inflacyjne CNB okazywały się nadmiernie optymistyczne w przewidywaniu końca zagrożeń deflacyjnych, i najnowsze szacunki również wydają się, naszym zdaniem, zbyt wysokie" - dodano.

PMI W GÓRĘ, PRODUKCJA RDR W XII PRZYSPIESZYŁA, A SPRZEDAŻ SPOWOLNIŁA

Czeski PMI w styczniu wzrósł do 55,9 pkt. z 54,7 pkt. w grudniu.

Sprzedaż detaliczna w grudniu wzrosła o 5,2 proc. rdr po wzroście o 6,1 proc. rdr w listopadzie. W ocenie banku Erste dane te potwierdzają poprawę nastrojów konsumenckich w Czechach, ale "silny wzrost z końcówki roku powinien stopniowo wytracać dynamikę".

Czeska produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła o 9,3 proc. rdr po wzroście o 6,2 proc. rdr w listopadzie, a po dostosowaniu o dni robocze o 6,7 proc.

"Zaskakująco pozytywny był wzrost nowych zamówień o 20,5 proc." - napisano w komentarzu Erste. Zamówienia zagraniczne wzrosły o 28,7 proc. rdr, a krajowe o 7,7 proc. rdr.

RUSNOK DO ZARZĄDU CNB

Prezydent Czech Milos Zeman mianował Jirziego Rusnoka na członka zarządu Czeskiego Banku Narodowego. Rusnok do niedawna pełnił funkcję premiera, wcześniej był socjaldemokratycznym ministrem finansów w latach 2001-2002 i przemysłu w latach 2002-2003.

Rusnok swoją sześcioletnią kadencję rozpocznie 1 marca.


TURCJA

INFLACJA W STYCZNIU PRZYSPIESZYŁA

Inflacja CPI w Turcji w ujęciu rocznym w styczniu wyniosła 7,75 proc. wobec 7,4 proc. w grudniu, a w ujęciu mdm ceny wzrosły o 1,98 proc.

Turecki urząd statystyczny zrewidował odczyt w górę, wcześniej podał, że CPI w styczniu wyniósł 7,48 proc. rdr i 1,72 proc. mdm. Korekta wynika z rewizji cen w sekcji napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe.

Ekonomiści Bank of America/Merrill Lynch w komentarzu do danych zwrócili uwagę, że dynamika cen żywności wynosi 12 proc. rdr wobec 8 proc. zakładanych przez turecki bank centralny na 2014 r.

"Choć jest wciąż wcześnie, sądzimy że dane wspierają naszą prognozę, że po paskudnej pierwszej połowie roku, inflacja na koniec 2014 r. spadnie do ok. 7,5 proc., ocierając się w II kw. 2014 r. o przedział 8,5-9 proc." - napisano w komentarzu BofA/ML.

OGRANICZENIA W KORZYSTANIU Z KART KREDYTOWYCH

Turecka agencja regulacji i nadzoru bankowego wprowadziła przepisy ograniczające korzystanie z kart kredytowych w celu kupna towarów i rozkładania płatności na miesięczne raty. W ten sposób nie będzie można kupować żywności, telefonów, złota i benzyny, a zapłata za elektronikę, meble i AGD będzie mogła być rozłożona na maksymalnie dziewięć miesięcy. Agencja ma nadzieję, że w ten sposób ograniczy wzrost inflacji i deficytu bilansu płatniczego.

PMI SPADŁ DO 52,7 PKT.

Wskaźnik PMI w Turcji w styczniu spadł do 52,7 pkt. wobec 53,5 pkt. w grudniu. --------------------

WĘGRY

PMI W I'14 NAJWYŻEJ OD III'07, A PRODUKCJA I SPRZEDAŻ W XII'13 SŁABSZE NIŻ W XI'13

Wskaźnik PMI w styczniu na Węgrzech wzrósł do 57,9 pkt. z 50,2 pkt. w grudniu. To najwyższy odczyt od 2007 r.

W przypadku Węgier wskaźnik nie jest przygotowywany przez firmę Markit, która oblicza PMI dla innych gospodarek. Ekonomiści zwracają uwagę na duże wahania odczytów na Węgrzech.

Węgierska sprzedaż detaliczna w grudniu wzrosła o 1,8 proc. rdr wobec konsensusu 3,9 proc. i wobec 4,8 proc. rdr w listopadzie. Bank of America/Merrill Lynch ocenił, że te dane są negatywne.

Produkcja przemysłowa w grudniu 2013 r. wzrosła o 4,4 proc. wobec wzrostu o 6,2 proc. w październiku. W ujęciu mdm, po dostosowaniu sezonowym i kalendarzowym, produkcja na Węgrzech spadła o 1,9 proc. rdr. --------------------

RUMUNIA

BANK CENTRALNY TNIE STOPY O 25 PB DO 3,5 PROC. I SYGNALIZUJE KONIEC OBNIŻEK

Narodowy Bank Rumunii (NBR), zgodnie z oczekiwaniami większości ekonomistów, obniżył benchmarkową stopę procentową o 25 pb do 3,50 proc.

Prezes banku Mugur Isarescu zasugerował, że cykl obniżek mógł się na tym zakończyć.

"Bank centralny wydaje się obawiać, że nie może już dalej obniżać stóp procentowych bez ryzyka wyprzedaży waluty. To duże zmartwienie, zważywszy na duże obciążenie długiem w walutach obcych" - napisano w komentarzu Capital Economics.

Bank UniCredit ocenia, że obniżka stóp "zaprzecza" interwencjom banku centralnego na rynku walutowym w poprzednim tygodniu, a duża wyprzedaż walut w imieniu ministerstwa finansów "jest trudna do uzasadnienia".

MINISTER FINANSÓW DO DYMISJI

Rumuński minister finansów Daniel Chitoiu podał się w czwartek do dymisji, utraciwszy poparcie swojej partii.

RUMUNIA SPEŁNI KRYTERIA KONWERGENCJI W '14

Jak oświadczył prezydent państwa Traian Basescu, Rumunia wykorzysta kolejne cztery lata lub pięć lat na poprawianie konkurencyjności swej gospodarki, zanim przystąpi do strefy euro, mimo że kryteria przyjęcia wspólnej waluty europejskiej spełni już w tym roku.

(PAP)

fdu/ nik/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finansegiełdaświat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)