Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia

03.02. Warszawa (PAP) - W ubiegłym tygodniu uwaga inwestorów skupiła się na Turcji, której bank centralny na nadzwyczajnym, nocnym posiedzeniu, wbrew rządowi zdecydował się...

03.02. Warszawa (PAP) - W ubiegłym tygodniu uwaga inwestorów skupiła się na Turcji, której bank centralny na nadzwyczajnym, nocnym posiedzeniu, wbrew rządowi zdecydował się drastycznie podnieść stopy procentowe, by zapobiec osłabianiu się liry, która w poprzednich dniach była jedną z najgorzej spisujących się walut rynków wschodzących.

W tym tygodniu opublikowane zostaną następujące wskaźniki i informacje makroekonomiczne:

Poniedziałek: wskaźniki PMI w regionie oraz dane o CPI w Turcji.

Wtorek: decyzja rumuńskiego banku centralnego ws. stóp procentowych.

Środa: dane o sprzedaży detalicznej w Czechach i na Węgrzech za grudzień.

Czwartek: dane o produkcji przemysłowej w Czechach i na Węgrzech za grudzień oraz decyzja czeskiego banku centralnego.

RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU

W poprzednim tygodniu czeska korona osłabiła się o 0,30 proc. do 27,548 za euro, forint osłabił się o 2,27 proc. do 311,6 za euro, a turecka lira umocniła się o 4,6 proc. do 3,049 za euro. W tym czasie złoty osłabił się o 1,32 proc. do poziomu 4,25 za euro.

Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia spadł o 2,44 proc. do poziomu 990,61 pkt., węgierski BUX spadł o 0,61 proc. do poziomu 18.958,24 pkt. Turecki XU100 spadł o 3,99 proc. do 61.858,21 pkt., a WIG wzrósł o 0,47 proc. do poziomu 50.831,61 pkt.


TURCJA

NA NADZWYCZAJNYM POSIEDZENIU BANK CENTRALNY OSTRO PODNOSI STOPY

Na nadzwyczajnym nocnym posiedzeniu, zwołanym tydzień po regularnym posiedzeniu, na którym pozostawiono stopy procentowe bez zmian, turecki bank centralny (CBT) podniósł tygodniową stopę repo o 550 pb z 4,5 do 10 proc. i wskazał ją jako główną stopą refinansowania.

Stopa kredytu overnight została podniesiona o 425 pb do 12 proc., a dla dilerów pierwotnych o 475 pb do 11,5 proc. Stopa depozytowa overnight wzrosła o 450 pb do 8 proc.

"CBT wysłał jasny sygnał, że chce zapanować nad oczekiwaniami inflacyjnymi i osłabianiem się waluty" - napisano w komentarzu BNP Paribas.

"Decyzja nie usuwa problemów i słabych punktów, ale powinna nieco ustabilizować tureckie rynki w najbliższych tygodniach" - napisano w komentarzu Capital Economics.

Jak oceniają ekonomiści Capital Economics, turecki bank "odzyskał część utraconej wiarygodności". Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan przed decyzją wypowiadał się przeciwko podwyżkom stóp procentowych.

Po podwyżce Erdogan poinformował, że rząd poczeka "kilka tygodni" by ocenić, czy zacieśnienie pieniężne uspokoi rynki i pomoże lirze. Erdogan wspomniał, że jeśli nie będzie poprawy, rząd rozważy "plan B" i "plan C", nie precyzując, co ma na myśli. Minister finansów Mehmet Simsek wykluczył możliwość wprowadzenia kontroli przepływu kapitału.

W ocenie banku Morgan Stanley decyzja nie usuwa większości przyczyn osłabienia liry.

"Rynek skupi się na doniesieniach politycznych, a spodziewamy się, że będzie ich coraz więcej przed wyborami lokalnymi pod koniec marca. Rynek skupi się też na problemach z zewnętrznym finansowaniem się Turcji. Jej potrzeby pozostaną znaczące nawet w razie istotnego zmniejszenia deficytu na rachunku bieżącym" - napisano w komentarzu banku.

"Spodziewamy się, że po tym, jak rynek nagrodził CBT za podwyżkę i częściowo odzyskaną wiarygodność, lira ponownie będzie pod presją na osłabienie" - dodano.

Lira zaczęła się umacniać po ogłoszeniu, że CBT planuje nadzwyczajne posiedzenie, a na decyzję waluta zareagowała znacznym umocnieniem, jednak dzień po decyzji osłabiła się do poziomów sprzed nocnej decyzji banku.

WYŻSZA ŚCIEŻKA PROJEKCJI CPI

Przed nadzwyczajnym posiedzeniem turecki bank centralny opublikował raport o inflacji, który wykazał wyższą ścieżkę CPI. Nowa prognoza na 2014 r. to 6,6 proc. (w paśmie odchyleń 5,2-8,0 proc.) wobec 5,3 proc. (3,8-6,8 proc.) w październikowej projekcji.

Obecna prognoza na 2015 r. to 5 proc. (w przedziale 3,1-6,9 proc.), co jest zgodne z celem inflacyjnym CBT.

PROGNOZY DLA PKB W DÓŁ, ALE RYNKI MOGĄ ZYSKIWAĆ

W reakcji na podwyżkę stóp część banków obniżyła prognozy dla tureckiej gospodarki. Jednocześnie ekonomiści zwracają uwagę, że w obecnej sytuacji niektóre tureckie aktywa mogą być atrakcyjne.

Renaissance Capital obniżył prognozę tegorocznego wzrostu PKB w Turcji z 3,3 do 2,0 proc.

"Podarliśmy nasze prognozy na 2014 r. i jak sądzimy wszyscy to robią" - napisano w nocie RenCap.

W 2015 r. RenCap nie wyklucza wzrostu ok. 4 proc.

Bank of America/Merrill Lynch obniżył tegoroczną prognozę z 3,5 do 1,7 proc., a na przyszły rok z 4,0 do 3,5 proc.

"Za obniżeniem prognozy stoją głównie dużo słabsza lira i wyższe stopy procentowe niż w założeniach poprzedniej prognozy, a także niepewność polityczna" - napisano w nocie BofA/ML.

Jednocześnie BofA/ML podniósł rekomendację dla tureckich akcji do "przeważaj". Bank zwraca uwagę na znaczy udział sektora bankowego na tureckiej giełdzie oraz na "wiarygodne" bilanse banków.

Z kolei UniCredit zwraca uwagę na atrakcyjne wyceny tureckich obligacji.

"Skala tych zmian sygnalizuje, że CBT przyznaje, iż nastąpiła strukturalna zmiana w możliwości finansowania się Turcji. (...) Decyzja CBT daje wielu inwestorom atrakcyjny punkt kupna tureckiego długu krajowego" - napisano w komentarzu UniCredit.

DEFICYT HANDLOWY W XII GORSZY OD OCZEKIWAŃ

Deficyt handlowy w grudniu wyniósł 9,9 mld USD wobec oczekiwań 7,9 mld USD.

Import, po dostosowaniu sezonowym i kalendarzowym, wzrósł o 1,9 proc. mdm i 17 proc. rdr, a eksport o spadł mdm o 2,3 proc., a rdr wzrósł o 5 proc.

GORSZE NASTROJE TURECKICH FIRM Nastroje tureckich przedsiębiorstw w styczniu pogorszyły się o 5,8 proc., a wykorzystanie mocy produkcyjnych spadło do 74,6 proc.

"Dane sygnalizują, że zamieszanie w polityce krajowej, trwające od połowy grudnia, zaczęło pogarszać nastroje" - napisano w nocie banku ING.

GORSZE NOTOWANIA PREMIERA

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan stracił na popularności po wybuchu w połowie grudnia ub.r. skandalu polityczno-finansowego, w którego centrum jest jego konserwatywny rząd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu instytutu Metropoll.

Działania szefa rządu w styczniu popierało 39,4 proc. badanych. Z kolei jeszcze w grudniu 2013 roku zwolennikami Erdogana było 48,1 proc. ankietowanych, a grudniu 2012 roku - 59,1 proc. Najnowsze badanie przeprowadzono w dniach 14-21 stycznia wśród 1545 osób.

Jeśli wybory parlamentarne odbyłyby się w najbliższą niedzielę, Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) Erdogana zdobyłaby 43,2 proc. głosów. Na drugim miejscu z 28,1-procentowym poparciem uplasowałoby się główne ugrupowanie opozycji, Partia Ludowo-Republikańska (CHP).

AKP odniosła miażdżące zwycięstwo w wyborach parlamentarnych z 2011 roku. Zdobyła wówczas prawie połowę - 49,8 proc. - głosów. Na CHP zagłosowało wtedy 26 proc. wyborców.

17 grudnia ub.r. w Turcji wybuchła afera korupcyjna, dotycząca m.in. przetargów w budownictwie. Początkowo zatrzymano ponad 50 osób, w tym synów kilku ministrów. Dochodzenie w sprawie korupcji podkopało zaufanie do rządu i otoczenia premiera. Erdogan zmuszony był przeprowadzić rekonstrukcję gabinetu, ale odpowiedział też na śledztwo wymianą kadr w wymiarze sprawiedliwości i policji. Usunął ze stanowisk około 6 tys. funkcjonariuszy policji, wymienił prokuratorów, a czystki dotknęły nawet publiczne media i władze w nadzorze bankowym i telekomunikacyjnym.

Od wybuchu afery premier powtarza tezę o zamierzonej z góry akcji politycznej, mającej zdezawuować jego gabinet.

42,2 proc. uczestników sondażu Metropoll odrzuca lansowaną przez Erdogana tezę o spisku i twierdzi, że jedynym powodem obecnego kryzysu politycznego jest śledztwo antykorupcyjne. Z kolei 24,9 proc. badanych jest zdania, że chodzi o próbę zamachu stanu.


WĘGRY

NBH GOTOWY DO DALSZYCH OBNIŻEK

Prezes Narodowego Banku Węgier Gyorgy Matolcsy ocenił, że sytuacja Węgier różni się od sytuacji Turcji, dlatego główna stopa procentowa węgierskiego banku może być dalej obniżana.

STOPA BEZROBOCIA W DÓŁ

Stopa bezrobocia w okresie październik-grudzień 2013 r. obniżyła się do 9,1 proc. wobec 9,3 proc. w okresie wrzesień-listopad.

WZROST PKB W IV KW. MÓGŁ PRZYSPIESZYĆ DO 2,5 PROC. - VARGA

Wzrost PKB w IV kw. 2013 r. mógł wynieść 2,5 proc. rdr wobec 1,8 proc. rdr w III kw. - ocenił minister gospodarki narodowej Mihaly Varga.


CZECHY

PREZYDENT ZEMAN MIANOWAŁ NOWY RZĄD

Czeski prezydent Milosz Zeman mianował w środę nowy rząd z przewodniczącym Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD) Bohuslavem Sobotką jako premierem, co nastąpiło w 95 dni po przedterminowych wyborach do Izby Poselskiej.

Większościową koalicję rządową tworzą socjaldemokraci, kierowany przez miliardera Andreja Babisza ruch ANO 2011 oraz Unia Chrześcijańska i Demokratyczna-Czechosłowacka Partia Ludowa (KDU-CSL).

Od lipca ubiegłego roku władzę wykonawczą w Republice Czeskiej sprawował ponadpartyjny rząd fachowców, którego premierem był Jirzi Rusnok. Rząd ten powołał prezydent Zeman w sytuacji, gdy Izba Poselska w poprzednim składzie nie zdołała uformować koalicji rządowej po ustąpieniu premiera Petra Neczasa w następstwie politycznego skandalu.

Przeprowadzone pod koniec października przedterminowe wybory do 200-osobowej Izby Poselskiej zaowocowały jej znacznym rozdrobnieniem, co było jedną z przyczyn długiego tworzenia nowej koalicji. Mandaty otrzymali przedstawiciele siedmiu ugrupowań, a frakcja najsilniejszego z nich - czyli CSSD - liczy tylko 50 deputowanych, wyprzedzając frakcję ANO 2011 z 47 posłami. KDU-CSL uzyskała 14 mandatów.


SŁOWACJA

S&P POTWIERDZA RATING SŁOWACJI

Agencja ratingowa Standard&Poor's podtrzymała rating Słowacji na poziomie "A/A-1". Perspektywa ratingu jest stabilna.


RUMUNIA

WYKONANIE BUDŻETU W '13 ZGODNE Z PLANEM

Deficyt budżetowy w 2013 r. wyniósł 2,5 proc. PKB, co jest zgodne z prognozami rynkowymi, a także celem uzgodnionym przez rumuński rząd z zagranicznymi wierzycielami.

"Wykonanie budżetu zgodne z planem, ale martwi dynamika przychodów" - napisano w komentarzu banku ING.(PAP)

fdu/

Źródło artykułu:PAP
finansegiełdaświat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)