Trwa ładowanie...
d4fwzc6

Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia

27.01. Warszawa (PAP) - W ubiegłym tygodniu węgierski bank centralny zmniejszył tempo obniżek stóp, a turecki bank centralny pozostawił główne stopy bez zmian, zapowiadając...

d4fwzc6
d4fwzc6

27.01. Warszawa (PAP) - W ubiegłym tygodniu węgierski bank centralny zmniejszył tempo obniżek stóp, a turecki bank centralny pozostawił główne stopy bez zmian, zapowiadając jednocześnie "dni dodatkowego zacieśnienia" pieniężnego. Turecki bank interweniował również na rynku walutowym, bezskutecznie próbując przeciwdziałać osłabianiu się liry.

W tym tygodniu opublikowane zostaną następujące wskaźniki i informacje makroekonomiczne:

Wtorek: raport o inflacji w Turcji.

Środa: Zaprzysiężenie rządu socjaldemokraty Bohuslava Sobotki w Czechach.

d4fwzc6

Piątek: dane o tureckim i węgierskim bilansie handlowym.

RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU

W poprzednim tygodniu czeska korona osłabiła się o 0,06 proc. do 27,44 za euro, forint osłabił się o 1,22 proc. do 304,55 za euro, a turecka lira osłabiła się o 5,24 proc. do 3,17 za euro. W tym czasie złoty osłabił się o 0,72 proc. do poziomu 4,19 za euro.

Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia spadł o 1,14 proc. do poziomu 1.015,43 pkt., węgierski BUX spadł o 0,94 proc. do poziomu 19.075,39 pkt. Turecki XU100 spadł o 1,84 proc. do 64.428,00 pkt., a WIG spadł o 0,65 proc. do poziomu 50.593,45 pkt.


TURCJA

d4fwzc6

BANK CENTRALNY NIE PODNOSI STÓP, INTERWENIUJE NA FX, LIRA WCIĄŻ TRACI

Centralny Bank Turcji (CBRT) utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Tygodniowa stopa repo wynosi 4,5 proc., a korytarz stóp overnight to 3,5-7,75 proc. Jednocześnie bank zapowiedział, że w "dni dodatkowego zacieśnienia" stopa na rynku międzybankowym może wynieść ok. 9 proc.

"Pomimo znacznego osłabienia liry, wysokiej inflacji i narastających oczekiwań inflacyjnych, bank centralny ugiął się pod presją rządu i pozostawił swoje główne stopy procentowe bez zmian" - napisano w komentarzu Capital Economics.

d4fwzc6

Inni komentatorzy zwracają uwagę, że decyzję można jednak interpretować jako pewne zacieśnienie "podstępne" polityki pieniężnej.

"Wygląda na to, że CBRT znów wynalazł sposób, by podnieść stopy bez nazywania tego +podwyżką+. Dla skuteczności tego ruchu kluczowa będzie częstotliwość i długość okresów dodatkowego zacieśnienia" - napisano w komentarzu powiązanego z BNP Paribas tureckiego TEB Banku.

Jak ocenia UniCredit, decyzje CBRT "nigdy nie są proste".

d4fwzc6

Po decyzji CBRT lira nadal się osłabiała. W czwartek, dwa dni po decyzji ws. stóp procentowych, bank odszedł od praktyki standardowych aukcji walutowych i bezpośrednio interweniował na rynku walutowym, próbując umocnić lirę. Z doniesień wynika, że CBRT mógł przeznaczyć na sprzedać ok. 2,5-3 mld USD. To pierwsza interwencja banku na rynku walutowym od końca 2011 r.

"Działanie CBRT jest właściwe, ale nie przekonuje relacja interwencji na FX do podwyżek stóp" - napisano w komentarzu UniCredit.

W ocenie Credit Suisse interwencja podkreśla "problem z wiarygodnością" banku, jaki powstał po styczniowej decyzji ws. stóp procentowych.

d4fwzc6

Ekonomiści oceniają, że bank będzie musiał podnieść stopy procentowe.

"Sądzimy, że bank centralny teraz już wyczerpał możliwości unikania podwyżek i kolejną istotną decyzją w polityce pieniężnej będzie musiała być podwyżka górnej stopy overnight" - napisano w komentarzu Royal Bank of Scotland.

"Nawet, jeśli interwencje banku spowodują znaczną zmienność na rynku, sądzimy, że presja na lirę nie ustanie dopóki CBRT nie podniesie korytarza stóp na stałe, przy czym górna stopa prawdopodobnie będzie dwucyfrowa" - napisano w raporcie Bank of America/Merrill Lynch.

d4fwzc6

W ubiegły piątek lira wciąż była jedną z najbardziej osłabiających się walut rynków wschodzących i była na najsłabszych poziomach w historii.


WĘGRY

BANK CENTRALNY ZMNIEJSZYŁ SKALĘ OBNIŻEK

Narodowy Bank Węgier (NBH) obniżył stopy procentowe o 15 pb. Oczekiwania rynków wahały się między cięciem o 10 a 20 pb. NBH obniża stopy procentowe co miesiąc od sierpnia 2012 r. Od sierpnia 2013 r. bank obniżał stopy co miesiąc o 20 pb, wcześniej o 25 pb. Cykl rozpoczął przy poziomie 7,0 proc., obecnie referencyjna stopa wynosi 2,85 proc.

"Spodziewamy się dalszego łagodzenia polityki pieniężnej, aż do 2,5 proc. w II kwartale" - napisano w komentarzu BNP Paribas.

"Łagodzenie pieniężne na dużą skalę w połączeniu z szybkim domknięciem luki popytowej w 2014 r. znacząco zwiększą ryzyka inflacyjne w 2015 r." - zaznaczono.

Część ekonomistów po decyzji banków zauważa ryzyka dla swoich prognoz.

"Nasza oficjalna prognoza docelowego poziomu to 2,6 proc., ale są ryzyka, że będzie to mniej i 2 proc. nie powinno być wykluczane" - napisano w nocie Morgan Stanley.

"Cykl łagodzenia będzie trwał, ale jego zasięg i tempo zależą od nastrojów inwestorów. Niska inflacja i wzrost poniżej potencjału gwarantują dalsze obniżki. Podtrzymujemy prognozę obniżek do 2,5 proc., ale dostrzegamy ryzyko dalszych obniżek" - napisano w raporcie UniCredit.

Węgierski bank OTP prognozuje, że cykl obniżek zatrzyma się na poziomie 2,5 proc., ale nastąpi to wcześniej, niż dotychczas prognozował.

"Po decyzji zmieniliśmy prognozę na 2014 r. Nadal spodziewamy się, że cykl zatrzyma się na poziomie 2,5 proc., ale nastąpi to w czterech krokach (jeden już za nami) zamiast w pięciu (co zakładało kroki o 10 pb). I nie spodziewamy się teraz podwyżek w tym roku" - napisano w raporcie banku.(PAP)

fdu/ osz/ ana/

d4fwzc6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fwzc6