Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia

17.02. Warszawa (PAP) - W rozpoczynającym się tygodniu uwaga inwestorów w regionie skupi się na decyzjach tureckiego i węgierskiego banku centralnego. Z ubiegłotygodniowych danych...

17.02. Warszawa (PAP) - W rozpoczynającym się tygodniu uwaga inwestorów w regionie skupi się na decyzjach tureckiego i węgierskiego banku centralnego. Z ubiegłotygodniowych danych wynika, że dynamika PKB w ujęciu rocznym w regionie przyspiesza, a inflacja spada.

W tym tygodniu opublikowane zostaną następujące wskaźniki i informacje makroekonomiczne:

Poniedziałek: stopa bezrobocia w Turcji.

Wtorek: decyzja tureckiego i węgierskiego banku centralnego. Ekonomiści spodziewają się obniżki o 10-15 pb na Węgrzech oraz utrzymania stóp w Turcji bez zmian po podwyżce o 550 pb na nadzwyczajnym posiedzeniu zwołanym pod koniec stycznia.

RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU

W poprzednim tygodniu forint osłabił się o 0,40 proc. do 308,63 za euro, czeska korona umocniła się o 0,51 proc. do poziomu 27,37 za euro, a turecka lira umocniła się o 1,29 proc. do 2,986 za euro. W tym czasie złoty umocnił się o 0,74 proc. do poziomu 4,1423 za euro.

Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia wzrósł o 2,59 proc. do poziomu 1.027,14 pkt., węgierski BUX wzrósł o 0,79 proc. do poziomu 18.249,39 pkt. Turecki XU100 wzrósł o 0,42 proc. do 64.882,91 pkt., a WIG wzrósł o 2,41 proc. do poziomu 53.397,03 pkt.


TURCJA

DEFICYT C/A ROŚNIE, PRODUKCJA PRZYSPIESZA

Deficyt na rachunku obrotów bieżących Turcji w grudniu wyniósł 8,3 mld USD, a w całym roku 65 mld USD, czyli ok. 8 proc. PKB wobec ok. 6 proc. PKB w 2012 r.

"W ujęciu dolarowym to oznacza, że turecki deficyt rachunku płatniczego jest piąty największy na świecie" - napisano w komentarzu UniCredit.

"Głównym sprawcą jest złoto. Turecki deficyt w ciągu roku wzrósł o 16,5 mld USD, co w całości wynika z pogorszenia bilansu handlu złotem. Energia tylko w nieznacznym stopniu to równoważy, a deficyt C/A bez złota i energii wyniósł 4 mld USD" - dodano.

Produkcja przemysłowa w Turcji wzrosła w grudniu o 7,1 proc. rdr po wzroście o 4,1 proc. rdr w poprzednim miesiącu. W ujęciu mdm po dostosowaniu sezonowym produkcja była stabilna.

"Wskaźniki wyprzedzające sygnalizują, że produkcja w styczniu mogła być słabsza" - napisano w komentarzu ING.

PO OBNIŻCE PERSPEKTYW RATINGU TURCJA SPRZEDAJE 31-LETNIE PAPIERY W USD

Turcja sprzedała obligacje zapadające w 2045 r. za 1,5 mld USD przy rentowności 6,7 proc., o 297 pb powyżej obligacji USA. Przetarg miał miejsce w tygodniu po obniżeniu przez agencję Standard&Poor's perspektywy ratingu Turcji ze stabilnej do negatywnej.

S&P po obniżeniu perspektyw ratingu państwa obniżyła również perspektywy ratingu sześciu tureckich instytucji finansowych.

Obecnie rating Turcji to BB+, o jeden szczebel poniżej poziomu inwestycyjnego.


WĘGRY

CPI W I 0 PROC. RDR, WZROST PKB RDR PRZYSPIESZYŁ W IV KW. DO 2,8 PROC.

Węgierska inflacja w ujęciu rdr w styczniu wyniosła 0 proc. wobec 0,4 proc. rdr w grudniu. Ekonomiści spodziewali się wzrostu cen w styczniu o 0,3 proc. rdr.

"Efekty bazy z zeszłego roku mogły wspierać dalsze spowolnienie rocznej inflacji, ale styczniowy poziom to może być dno, a od lutego inflacja będzie powoli rosnąć" - napisano w komentarzu Erste.

PKB Węgier w IV kw. 2013 r. wzrósł o 2,8 proc. rdr wobec konsensusu 2,1 proc. W ujęciu kdk PKB wzrósł o 0,6 proc. W III kw. 2013 r. PKB wzrósł o 1,7 proc. rdr i 0,8 proc. kdk.

"Głównymi motorami wzrostu nadal są rolnictwo, budownictwo i przemysł motoryzacyjny" - napisano w komentarzu Erste.

"2014 r. może przynieść szybszy wzrost" - dodano.

Eksport w grudniu wzrósł o 9,5 proc. rdr, a import o 6,9 proc. rdr. Nadwyżka handlowa Węgier wyniosła 290 mld euro.


CZECHY

PKB PRZYSPIESZA, CPI SPOWALNIA

Czeski PKB w IV kw. 2013 r. wzrósł o 1,6 proc. kdk wobec oczekiwań ekonomistów 0,6 proc. i wobec 0,2 proc. w III kw. W ujęciu rdr wzrost wyniósł 0,8 proc. wobec spadku o 1,2 proc. w III kw. Jak podał czeski urząd statystyczny, wzrost w IV kw. był napędzany głównie inwestycjami.

Inflacja w styczniu wyniosła w Czechach 0,1 proc. mdm i 0,2 proc. rdr wobec oczekiwań 0,4 proc. mdm i rdr. W grudniu 2013 r. CPI wyniósł 1,4 proc. rdr.

"Spadek inflacji spowodowany był czynnikami jednorazowymi, jak niższe ceny regulowane (elektryczność) i skasowanie płatności w służbie zdrowia. Jednak główną rolę wciąż odgrywa słaby popyt krajowy" - napisano w komentarzu należącego do Erste Group banku Ceska Sporitelna.


RUMUNIA

INFLACJA NAJNIŻSZA W HISTORII, PKB RDR PRZYSPIESZYŁ W IV KW. DO 5,1 PROC. RDR

Rumuńska inflacja w styczniu obniżyła się do 1,1 proc. rdr z 1,6 proc. w grudniu. Tym samym CPI znalazł się poniżej dolnego pasma odchyleń od celu inflacyjnego banku centralnego na poziomie 1,5 proc. Jest to najniższy poziom inflacji w historii. Ekonomiści spodziewali się spadku CPI do 0,8 proc. rdr.

PKB w IV kw. wzrósł w Rumunii o 5,1 proc. rdr po wzroście o 4,1 proc. rdr w III kw. Wzrost kdk wyniósł 1,7 proc., tyle samo ile w poprzednim kwartale. (PAP)

fdu/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
światfinansegiełda

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)