Trwa ładowanie...
d1owgjo
23-06-2015 12:00

EuroRating obniżył perspektywę ratingu Bogdanki do negatywnej

Warszawa, 23.06.2015 (ISBnews) - EuroRating obniżył perspektywę ratingu kredytowego spółki Lubelski Węgiel Bogdanka do negatywnej ze stabilnej, utrzymując sam rating na poziomie BBB, podał EuroRating.

Share
d1owgjo

"EuroRating wskazuje, że gorsza perspektywa oceny wiarygodności kredytowej Bogdanki związana jest przede wszystkim z kontynuacją spadków cen węgla energetycznego na rynkach światowych, a także z nadprodukcją węgla na rynku polskim. Do pogarszania się sytuacji w branży przyczyniają się w ostatnim czasie dodatkowo działania państwowej spółki Kompania Węglowa, która w oczekiwaniu na otrzymanie dotacji rządowych, starając się utrzymać bieżącą płynność finansową, wyprzedaje zapasy węgla po bardzo niskich cenach" - czytamy w komunikacie.

Jednocześnie EuroRating pozytywnie ocenia podejmowane przez spółkę działania, mające na celu ograniczenie ponoszonych kosztów oraz nakładów inwestycyjnych, a także dostosowanie wielkości wydobycia do zmniejszającego się popytu. Jednak wobec trudnej sytuacji rynkowej, agencja spodziewa się, że wyniki finansowe Bogdanki w perspektywie średnioterminowej mogą się nadal pogarszać

Do czynników negatywnych z punktu widzenia oceny ryzyka kredytowego spółki EuroRating zalicza także podjętą przez akcjonariuszy Bogdanki - wbrew rekomendacji zarządu - decyzję o wypłacie dywidendy za 2014 rok w kwocie 119 mln zł.

Negatywna perspektywa ratingu oznacza, iż według obecnych ocen agencji ratingowej EuroRating prawdopodobieństwo obniżenia ratingu nadanego spółce LW Bogdanka SA w horyzoncie kolejnych 12 miesięcy jest obecnie większe niż 1:3.

(ISBnews)

d1owgjo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1owgjo