Trwa ładowanie...
grecja

Euroszczyt: dłuższa spłata i niższe oprocentowanie pożyczki Grecji

Wydłużenie do 15 lat spłaty dotychczasowej pożyczki oraz obniżenie odsetek do 3,5 proc. - to elementy pakietu ratunkowego dla Grecji i innych krajów euro dotkniętych kryzysem. Niewykluczone, że fundusz ratunkowy strefy euro sfinansuje wykup greckich obligacji.
Share
Euroszczyt: dłuższa spłata i niższe oprocentowanie pożyczki Grecji
Źródło: AFP
d39r6ai

Przywódcy mają też zezwolić funduszowi ratunkowemu strefy euro (EFSF) na "rekapitalizację instytucji finansowych, poprzez pożyczki dla rządów włączając w to kraje nieobjęte programem (pomocowym-PAP)" - czytamy w projekcie wnisków ze szczytu, do którego dotarła PAP. Ponadto fundusz będzie mógł interweniwać na rynku wtórnym "w wyjątkowych okolicznościach" - według analiz Europejskiego Banku Centralnego. Taką interwencją jest np. skup z rynku obligacji zadłużonego kraju, ale muszą się na nią zgodzić jednogłośnie wszyscy członkowie EFSF.

"Grecja jest w wyjątkowo poważnym położeniu wśród krajów strefy euro, dlatego wymaga wyjątkowych rozwiązań. Sektor finansowy wyraził chęć wsparcia Grecji na zasadach dobrowolnych poprzez kilka opcji" - brzmi projekt wniosków z czwartkowego euroszczytu. Wśród tych opcji wymieniono wymianę obligacji, wydłużenie ich zapadalności lub skup z rynku wtórnego.

Jak wcześniej donosiła AFP, projekt porozumienia przygotowanego na czwartkowe spotkanie przywódców strefy euro w Brukseli przewiduje wydłużeniu z 7,5 do przynajmniej 15 lat okresu spłaty dotychczasowej pożyczki dla Grecji (w sumie 110 mld euro) oraz dla Irlandii i Portugalii, które poza Grecją skorzystały z pomocy UE i MFW. Ponadto - jak przewiduje projekt - kraje te będą płacić niższe oprocentowanie od zaciągniętych kredytów. Spadnie on z 4,5 do 3,5 proc.

d39r6ai

Ponadto - jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do negocjacji - przywódcy potwierdzić mają udział sektora prywatnego w pomocy dla Grecji oraz rozszerzenie możliwości działania funduszu ratunkowego strefy euro. Spekuluje się, że fundusz ten wykupi lub udzieli Grecji pożyczki na wykup z rynku wtórnego jej obligacji.

Szefowie eurolandu wzywają też do stworzenia dla Grecji europejskeigo "planu Marshalla" opartego na środkach pochodzących z funduszy strukturalnych UE. Ich zdaniem powinny one być "przekierowane" na inwestycje zwiekszające konkurencyjność i wzrost gospodarczy Grecji. "Kraje UE oraz Komisja Europejska zmobilizują wszystkie środki potrzebne, by zapewnić Grecji specjalne, techniczne wsparcie we wdrażaniu przez nią reform" - podkreślają przywódcy państw strefy euro.

Powołując się na źródła dyplomatyczne AFP podawała, że nowy pakiet pomocowy może sięgać 71 mld euro - mają się nań złożyć bogatsze kraje strefy euro oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Dodatkowa pomoc ma polegać na zmniejszeniu zadłużenia Grecji przez sektor prywatny, czyli banki, ubezpieczycieli i fundusze, które posiadają obligacje tego kraju.

W czwartek po 13 rozpoczął się w Brukseli nadzwyczajny szczyt liderów eurolandu, którzy ustalają szczegóły drugiego pakietu pomocowego dla Grecji. W nocy ze środy na czwartek po siedmiogodzinnych rozmowach w Berlinie kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy (do których dołączył szef Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet) porozumieli się co do ogólnego zarysu pomocy dla zadłużonej Grecji.

Przed szczytem szef eurogrupy i premier Luksemburga Jean-Claude Juncker zaapelował o uniknięcie częściowego bankructwa Grecji, ale nie wykluczył tej możliwości.

Z Brukseli Agata Byczewska i Julita Żylińska

d39r6ai

Podziel się opinią

Share
d39r6ai
d39r6ai