Trwa ładowanie...
d1v2v4q
stopy

Ewentualne zmiany nominalnej wysokości stóp są mało prawdopodobne

17.9.Warszawa (PAP) - RPP dostosowała realny poziom stóp procentowych do silnego osłabienia koniunktury, ewentualne zmiany nominalnej wysokości stóp procentowych są obecnie mało...
Share
d1v2v4q

RPP dostosowała realny poziom stóp procentowych do silnego osłabienia koniunktury, ewentualne zmiany nominalnej wysokości stóp procentowych są obecnie mało prawdopodobne - uważa Andrzej Sławiński, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Nasze stanowisko, które się rysuje od dłuższego czasu jest takie, że dostosowaliśmy realny poziom stóp procentowych do silnego osłabienia koniunktury na początku tego roku. Potem te zmiany to już było tylko dostosowanie do poziomu realnego stóp procentowych, który był niski" - powiedział Sławiński w Radiu PiN.

"Teraz już ewentualne zmiany nominalnej wysokości stóp procentowych są mało prawdopodobne" - dodał.

d1v2v4q

Sławiński ocenia, że to kiedy następna Rada zadecyduje o rozpoczęciu zacieśniania polityki pieniężnej, będzie zależało od dynamiki ożywienia polskiej gospodarki.

"Nikt nie wie, jaka będzie dynamika ożywienia gospodarczego w Polsce" - powiedział.

"Ponieważ jesteśmy krajem doganiającym kraje zamożne, ponieważ krańcowa wydajność kapitału u nas była, jest i będzie wyższa, niż w krajach zamożnych, to myślę, że tempo wzrostu w Polsce, tak jak zaskakiwało wcześniej w dół, teraz będą miłe zaskoczenia w górę" - dodał.

"2 proc. (w 2010 - PAP) to jest taki punkt odniesienia i myślę, że te miłe zaskoczenia mogą się zdarzyć w stosunku do tego punktu odniesienia" - ocenia członek RPP.

d1v2v4q

Podziel się opinią

Share
d1v2v4q
d1v2v4q