Trwa ładowanie...
d2itjcx
08-03-2017 11:49

EY: Transakcje na rynku nieruchomości komerc. wzrosły do 4,6 mld euro w 2016 r.

Warszawa, 08.03.2017 (ISBnews) - Wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2016 roku wyniosła blisko 4,6 mld euro, wobec ok. 4 mld euro rok wcześniej, wynika z corocznego raportu firmy doradczej EY "Poland. The real state of real estate". Polska po raz kolejny była liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej pod względem wolumenu transakcji na rynku.

d2itjcx
d2itjcx

"W Polsce zawarto co trzecią transakcję w regionie. Na drugim miejscu znalazły się Czechy (ok. 30% udziału w rynku). Dużą dynamikę wzrostu można zaobserwować na Węgrzech, gdzie w ujęciu rocznym wartość zawartych tam transakcji wzrosła ponad dwukrotnie. Natomiast cały region zanotował wzrost na poziomie 40%" - skomentowała lider Grupy Doradztwa Nieruchomości EY w regionie CSE Anna Kicińska, cytowana w komunikacie.

Największą część transakcji w Polsce stanowiły nieruchomości handlowe - 43% i biurowe - 39%, podano także.

Ciągle ponad 90% inwestorów stanowią inwestorzy zagraniczni. W minionym roku były to przede wszystkim podmioty z kapitałem z RPA, a także Stanów Zjednoczonych, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii.

"Obserwujemy rosnące zainteresowanie inwestorów także z Azji oraz Bliskiego Wschodu. Inwestor z Polski to ciągle rzadkość. Na naszym rynku to zaledwie kilka procent, podczas gdy np. w Czechach czy na Węgrzech udział rodzimego kapitału stanowi nawet 30%. Nowe narzędzia inwestycyjne - REITy, które już wkrótce mają być dostępne, mogą zmienić te proporcje, jak miało to miejsce w ww. krajach" - zauważyła także Kicińska.

d2itjcx

RYNEK MIESZKANIOWY

EY wskazuje, że miniony rok był ponownie rekordowy również dla deweloperów mieszkaniowych pod względem liczby sprzedanych i wprowadzonych do sprzedaży lokali. W ujęciu rocznym liczba sprzedanych mieszkań wzrosła o ponad 20%. W sumie nabywcy kupili ponad 62 tys. nowych lokali. Deweloperzy oddali niemal 78,5 tys. nowych mieszkań. O 10% wzrosła także liczba uzyskanych przez nich pozwoleń na budowę. Według EY, w 2017 r. można nadal spodziewać się wysokich wyników.

RYNEK BIUROWY

W 2016 roku oddano do użytku rekordową powierzchnię biurową, która wyniosła aż 900 tys. m2. Oznacza to, że łączna powierzchnia biurowa przekroczyła już 9 mln m2. EY zauważa, iż bardzo istotnym sektorem generującym popyt na powierzchnię biurową w Polsce jest sektor usług profesjonalnych dla biznesu. Takich centrów jest już w Polsce około tysiąca.
RYNEK NIERUCHOMOŚCI HANDLOWYCH

d2itjcx

Jak wynika z raportu EY, w minionym roku oddano do użytku 460 tys. m2. powierzchni handlowych. Ten rok może być jeszcze lepszy.
"Na tym rynku nadal obserwujemy kilka trendów. Po pierwsze, deweloperzy są nadal aktywni w małych i średnich miastach, gdzie powstają mniejsze galerie handlowe typu strip mall. Po drugie, prawie połowa centrów handlowych w Polsce powstała przed 2004 rokiem, dlatego wiele z nich jest obecnie unowocześnianych i modernizowanych, w części też rozbudowywanych. Zwiększa się w nich powierzchnię przeznaczaną na rozrywkę kosztem części spożywczej. Klienci szukają teraz sposobów na szybsze i łatwiejsze zakupy - centra handlowe muszą dopasować się do tych oczekiwań. W 2016 roku po raz pierwszy zamknięto centrum handlowe w Polsce, w Sosnowcu (CH Sosnowiec), zniknęła najstarsza w Polsce sieć supermarketów Marcpol, a Alma Market zamknęła swoje sklepy z powodu trudnej sytuacji finansowej" - wskazała Kicińska.

RYNEK HOTELOWY

Według EY, rynek hotelowy w Polsce dynamicznie się rozwija. Przede wszystkim za sprawą stabilnego wzrostu gospodarczego, rosnącej popularności Polski jako kierunku wakacyjnego i rozwoju turystyki medycznej. Innym istotnym czynnikiem jest rozwój sektora centrów usług wspólnych i profesjonalnych usług dla biznesu. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, liczba skategoryzowanych hoteli w Polsce przekroczyła 2450, a liczba pokoi 126 tys. Jednak zaledwie 14% obiektów to hotele sieciowe, podczas gdy w innych krajach jest to średnio 30%. Nowe inwestycje koncentrują się przede wszystkim w największych miastach i kurortach.

RYNEK MAGAZYNOWY

Inwestorzy także chętnie lokują kapitał w branży magazynowej, wynika z raportu. Polska, ze względu na swoje centralne położenie oraz coraz lepszą i bardziej rozbudowaną sieć dróg i autostrad, jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla firm logistycznych. Obecnie powierzchnia magazynowa przekracza tu 11 mln m2. W budowie jest dalsze 1,5 mln - z czego 75% jest już wynajęte.
(ISBnews)

d2itjcx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2itjcx