Trwa ładowanie...

Eyjafjoell znów aktywny

Islandzki wulkan Eyjafjoell znów się uaktywnił i wyrzuca większe ilości popiołów. Wulkanolodzy obawiają się powstania chmury pyłów, która ponownie zdezorganizuje komunikację lotniczą w Europie.

Eyjafjoell znów aktywnyŹródło: AFP
d345nja
d345nja

Andrzej Rody - szef działu ochrony środowiska PLL LOT uważa, że konieczne jest przyspieszenie prac nad wprowadzeniem tak zwanego jednolitego europejskiego nieba. Nie byłoby konieczne wtedy zamykanie przestrzeni powietrznej nad całym kontynentem, tak jak to miało miejsce kilkanaście dni temu.

Według profesor Elżbiety Marciszewskiej z SGH już w niedalekiej przyszłości nauka i technika pozwolą na ograniczanie negatywnego wpływu sił przyrody. Mogą w tym pomóc inne napędy samolotów, inna obudowa silników. Potrzebne są również dokładne badania zjawiska pyłu wulkanicznego.

Tymczasem wiadomo, że pył może długo utrzymywać się po wybuchu wulkanu. Rozproszony nie zagraża jednak lotnictwu. Niebezpieczna dla samolotów jest chmura pyłu w skład której mogą wchodzić drobiny szkła, sproszkowanych skał i krzemianów. Taka chmura na samolot, a zwłaszcza jego silnik, działa jak papier ścierny.

d345nja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d345nja

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj