Fala zwolnień w Krakowie. Pracę straciło prawie 2 tys. osób
Od stycznia do marca pracę w Krakowie straciło ok. 1900 pracowników - wynika z danych Powiatowego Urzędu Pracy. Większość zwolnień to efekt reorganizacji, a nie likwidacji miejsc pracy. Na redukcję zatrudnienia zdecydowało się w tym okresie 10 firm.
"Puls Biznesu" wskazuje, że masowe zwolnienia w Krakowie to sygnał głębokich zmian w gospodarce regionu, napędzanych przez rozwój sztucznej inteligencji i automatyzację.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Śmietniki przyszłości na osiedlu w Polsce. Sprawdziliśmy, jak działają
Zwolnienia w Krakowie. Jedna firma wyrzuciła 1,2 tys. osób
W pierwszym kwartale 2025 r. w Krakowie doszło do masowych zwolnień. Dziesięć firm zredukowało niemal 1,9 tys. stanowisk, z czego jedna firma zwolniła ponad 1,2 tys. osób.
Zwolnienia dotknęły głównie pracowników biurowych z branży finansowej, technologicznej oraz działów wsparcia operacyjnego. Powiatowy Urząd Pracy w Krakowie wyjaśnia, że większość przypadków to reorganizacje, a nie likwidacje miejsc pracy.
To już kolejny raz, kiedy przez Kraków przetacza się fala zwolnień. Dla porównania w I kwartale 2024 r. firmy mające siedzibę w stolicy Małopolski zwolniły ponad 1,1 tys. osób. Jak donosił wówczas money.pl, w styczniu i lutym zgłoszono tyle osób do zwolnień grupowych, ile przez cały 2023 r.
Jaki poziom bezrobocia w Krakowie?
Portal next.gazeta.pl podaje, że stopa bezrobocia w Krakowie utrzymuje się na poziomie 2-2,1 proc., co według dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy oznacza stabilną sytuację na rynku pracy. Liczba ofert pracy rośnie, co może być pozytywnym sygnałem dla poszukujących zatrudnienia.
Z wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że stopa bezrobocia w marcu 2025 r. wyniosła 5,3 proc. To nieznaczny spadek w porównaniu do lutego, kiedy wskaźnik wynosił 5,4 proc.