Trwa ładowanie...
dw00w1w

FAMMU/FAPA: Eksport drobiu z Polski poza UE wzrósł o 23,5% r/r w I-XI 2015 r.

Warszawa, 08.02.2016 (ISBnews) - Eksport żywca, mięsa, podrobów i przetworów drobiu z Polski poza Unię Europejską wzrósł o 23,5% r/r w okresie styczeń-listopad 2015 r. i wyniósł 167,39 tys. ton, podał Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych (FAMMU/ FAPA), powołując się na dane Komisji Europejskiej.
Share
dw00w1w

Ogółem wszystkie kraje UE wyeksportowały w tym czasie poza wspólny rynek 1 285 622 ton drobiu, co oznacza spadek o 1,4% r/r, podano w raporcie.

"Największe ilości drobiu wyekspediowały poza ugrupowanie Francja, Holandia, Polska i Belgia. Udział Polski w unijnym wywozie wyniósł 13%, a w ciągu roku dostawy zwiększyły się o niemal o jedną czwartą. Wysyłki z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii zmalały z uwagi na restrykcje w handlu wprowadzone w pierwszej połowie ubiegłego roku, z powodu wysoce zjadliwej ptasiej grypy typu H5N8" - czytamy w raporcie.

Największymi odbiorcami drobiu z UE w okresie styczeń-listopad były ponownie kraje afrykańskie - RPA i Benin oraz Arabia Saudyjska i Hongkong. Wysyłki do Rosji zmalały do ok. 1,4 tys. ton, ze względu na zakaz importu mięsa drobiu z UE wprowadzony w sierpniu 2014 r. Rosjanie kupowali na rynku unijnym jedynie pisklęta oraz nieznaczne ilości przetworów i tłuszczu drobiowego. Wzrosły natomiast dostawy na Filipiny, do Chin, Wietnamu, Ghany, Arabii Saudyjskiej, RPA i na Ukrainę. Niższa niż przed rokiem była sprzedaż do Hongkongu, Beninu, Jemenu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

dw00w1w

"Import sektora drobiu z krajów trzecich do UE w ciągu pierwszych jedenastu miesięcy 2015 r. wyniósł ok. 738 tys. ton i był o 0,6% niższy niż rok wcześniej. Pozycję największego dostawcy drobiu na rynek unijny utrzymała Brazylia (55% całkowitego przywozu), jednak przy spadku wysyłek o 4% w skali roku do 404 tys. ton. Brazylia zmieniła preferowane kierunki zbytu dla swojego drobiu, zmniejszając dostawy do UE, wzrosło także spożycie w kraju. Zakupy w Tajlandii, u drugiego eksportera drobiu na rynek unijny, wzrosły w ciągu roku o 7,3% do ok. 254 tys. ton. Trzecim dostawcą drobiu do UE stała się Ukraina, która ulokowała na rynku unijnym ponad 30 tys. ton mięsa kurcząt, o połowę więcej niż przed rokiem" - podano także w materiale.

(ISBnews)

dw00w1w

Podziel się opinią

Share
dw00w1w
dw00w1w