Fed nie obudził popytu
Opublikowany w środę zapis ze spotkania FOMC pokazał, że członkowie Fed poważnie zastanawiają się nad wprowadzeniem QE3. Oczywiście ewentualny ruch uzależniają od parametrów amerykańskiej gospodarki, a decyzja może zostać podjęta we wrześniu.
Wiadomość nieco pomogła kupującym, ale jej siła wyraźnie malała wraz z czasem. Najbardziej pozytywny wpływ miała na giełdy azjatyckie, które pomimo bardzo słabego PMI produkcji przemysłowej Chin zanotowały wzrosty. W Europie początek sesji również był plusowy. Nie przeszkodziły specjalnie odczyty PMI z sektora usług i produkcji przemysłowej ze strefy euro, które były zgodne z prognozami. Na nastroje większy wpływ miało słabe otwarcie notowań w Nowym Jorku. Nie wiedzieć czemu, pomimo zwiększonych nadziei na dodruk pieniądza przez Fed, na Wall Street nie widać było ochoty do zakupów i nastroje na giełdach pogorszyły się.
Na WGPW początek dnia również był udany, WIG20 zyskiwał około 0,5% na starcie. Po kilkudziesięciu minutach wzrost został całkowicie zniwelowany i przez kilka godzin środowe odniesienie stanowiło wsparcie dla kupujących, jednak wraz ze zbliżającym się otwarciem na Wall Street do Warszawy zawitały minusy. Niewiele wniosły do obrazu rynkowego odczyty z USA – nieco słabszy był cotygodniowy raport o bezrobotnych, trochę lepsze z kolei PMI produkcji przemysłowej oraz sprzedaż nowych domów. Ostatecznie WIG20 zbliżył po udanym finiszu zamknął się zaledwie 0,05% na minusie (2278 pkt), przy obrocie 490 mln PLN.
Wczorajsza sesja była czwartą z rzędu, która nie zmienia technicznego obrazu. Rynku strona kupująca z determinacją broni pierwszego istotnego wsparcia, jakim jest połowa białego korpusu z 9 sierpnia, znajdująca się na 42 185 pkt. Dotychczasowe manewry kursu wskazują na płaską korektę, która potwierdza jedynie siłę rynku. Gdyby jednak korekta się nieco pogłębiła, to niezmiennie bezpiecznym pułapem są maksima z lipca na 41 217 pkt. Z kolei ewentualne ich przełamanie prawdopodobnie skierowałoby kurs indeksu do dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, w jakim kurs porusza się od maja.
Aktualnie wsparcie to znajduje si ę na poziomie 40 300 pkt. Krótkoterminowy RSI nadal schładza wartości, wtóruje mu Composite Index, co jest argumentem za dalszym trwaniem korekty. W średnim terminie ADX mierzący siłę trendu zatrzymał zwyżkę i już drugi dzień pozostaje na niezmienionym poziomie 31 pkt. Dopóki kurs WIG będzie poruszał się w przedziale 41 217 – 42 438 pkt, sytuacja techniczna będzie sprzyjać kupującym, co może zaowocować kolejnymi atakami na maksima z początku roku (42 438 pkt).
BM Banku BPH