Trwa ładowanie...
dagwbe4

Fed pozostawił politykę monetarną bez zmian

30.01. Nowy Jork (PAP) - Rezerwa Federalna zdecydowała w środę o pozostawieniu bez zmian polityki monetarnej. Amerykańscy bankierzy centralni ocenili, że wzrost gospodarczy w...

Share
dagwbe4

30.01. Nowy Jork (PAP) - Rezerwa Federalna zdecydowała w środę o pozostawieniu bez zmian polityki monetarnej. Amerykańscy bankierzy centralni ocenili, że wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych "zatrzymał" się w ostatnich miesiącach.

Fed ocenił w komunikacie wydanym po zakończeniu posiedzenia, że wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych "zatrzymał" się w ostatnich miesiącach z powodu czynników tymczasowych oraz zakłóceń spowodowanych złą pogodą. Jednocześnie Fed podkreślił, że rosną wydatki amerykańskich gospodarstw domowych oraz inwestycje w kapitał trwały, jak również następuje dalsza poprawa na rynku nieruchomości.

Produkt Krajowy Brutto USA spadł w IV kwartale 2012 roku o 0,1 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał Departament Handlu USA w środę w pierwszym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB w IV kwartale 2012 roku o 1,1 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. W III kwartale 2012 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 3,1 proc.

dagwbe4

Ujemna dynamika PKB w IV kwartale była jednak w dużej części efektem wyższych od oczekiwań spadków wydatków rządowych, w tym najwyższych od 40 lat spadków wydatków na obronność. Niższy od oczekiwań okazał się również wzrost zapasów. Bardziej stabilne części składowe PKB tzn. wydatki konsumentów oraz inwestycje, w tym wydatki na inwestycje budowlane, wykazały poprawę.

"Pomimo tego, że do pewnego stopnia zmniejszyły się napięcia na rynkach finansowych, FOMC wciąż dostrzega ryzyko pogorszenia się perspektywy gospodarczej w USA" - napisano w środowym oświadczeniu Fedu.

Fed zdecydował o utrzymaniu bez zmian realizowanego obecnie programu luzowania ilościowego.

Na grudniowym posiedzeniu amerykański bank centralny uchwalił nowy skup obligacji skarbowych. Od poczatku stycznia Fed skupuje obligacje warte 45 mld USD miesięcznie. Nowa inicjatywa zastąpiła skup aktywów, o tej samej wartości, realizowany w ramach wygasającej w grudniu operacji twist.

dagwbe4

Nowy program skupu jest realizowany jednocześnie z uchwalonym we wrześniu programem skupu obligacji zabezpieczonych hipotekami MBS wartych 40 mld USD miesięcznie. Tym samym Fed skupuje miesięcznie aktywa warte 85 mld USD.

Fed powtórzył w środę, że zamierza pozostawić bez zmian w USA ?wyjątkowo niskie stopy procentowe przynajmniej tak długo, jak projekcja inflacji na kolejne 1-2 lata pozostawać będzie poniżej 2,5 proc., a bezrobocie powyżej 6,5 proc. (PAP)

wst/ pr/

dagwbe4

Podziel się opinią

Share
dagwbe4
dagwbe4