Fed rozpocznie zacieśnianie polityki monetarnej dużo wcześniej od obecnych oczekiwań - Nordea
29.11. Warszawa (PAP) - W gospodarce amerykańskiej w wyniku kryzysu finansowego doszło do zmian strukturalnych, w efekcie których spadło potencjalne tempo wzrostu oraz wzrosła...
29.11. Warszawa (PAP) - W gospodarce amerykańskiej w wyniku kryzysu finansowego doszło do zmian strukturalnych, w efekcie których spadło potencjalne tempo wzrostu oraz wzrosła naturalna stopa bezrobocia. Fed będzie dlatego zmuszony do rozpoczęcia zacieśniania polityki monetarnej dużo wcześniej niż to obecnie zakłada - uważają analitycy banku Nordea.
Analitycy Nordei zakładają, że uda się do końca roku rozwiązać problem klifu fiskalnego w Stanach Zjednoczonych, możliwe będzie tym samym przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego w USA w przyszłym roku.
"Fundamenty gospodarki amerykańskiej znacznie poprawiły się. Proces delewarowania w sektorze prywatnym w USA w dużym stopniu już się dokonał i nawet konsumenci mogą już kończyć redukcję swojego zadłużenia. Pomimo niebezpieczeństwa klifu fiskalnego, wskaźniki zaufania amerykańskich konsumentów są na pięcioletnich maksimach, co jest efektem silniejszemu wzrostu zatrudnienia oraz poprawie na rynku nieruchomości" - napisano raporcie banku.
W ocenie Nordei w gospodarce amerykańskiej w doszło do zmian strukturalnych, w efekcie których spadło potencjalne tempo wzrostu oraz wzrosła naturalna stopa bezrobocia. Fed będzie dlatego zmuszony do rozpoczęcia zacieśniania polityki monetarnej dużo wcześniej niż to obecnie zakłada.
"Uważamy że w gospodarce amerykańskiej będzie widoczna poprawa, która pozwoli Fedowi rozpoczęcie wycofywania się z obecnej luźnej polityki monetarnej dużo wcześniej niż zakłada to obecny cel, tzn. połowa 2015 r. Opinię tę opieramy również na przekonaniu, że tempo wzrostu w gospodarce USA jest obecnie dużo bliższe swojemu potencjałowi niż to zakłada Fed" - napisali.
"Kryzys fiskalny i związana z nim recesja ograniczała stopę potencjalnego wzrostu i doprowadziła do wzrostu stopy bezrobocia NAIRU w ostatnich latach. Niedopasowanie popytu i podaży na rynku pracy, będące częściowo efektem rekordowo wysokiego poziomu długookresowego bezrobocia, jak również niższego wzrostu wydajności w wyniku surowych warunków kredytowych, doprowadziły do wzrostu awersji do ryzyka i ta niepewność jest powodem, dla którego tempo potencjalnego wzrostu spowolniło w ostatnich latach. Dlatego uważamy, że pełne zatrudnienie w USA definiowane jako stopa bezrobocia na poziomie 7 proc. może być osiągnięte już na początku 2014 r." - dodali.
Analitycy Nordei oceniają, że dostosowania wynikające z cyklu koniunkturalnego dokonają się w USA do końca 2014 r. Pojawią się więc oznaki wzrostu presji inflacyjnej - i tym samym ryzyko powstania nowej bańki inwestycyjnej. Fed rozpocznie dlatego wycofywanie się z programu skupu aktywów pod koniec 2013 r. Pierwsza podwyżka stóp procentowych w USA będzie miała miejsce w połowie 2014 r., wtedy też Fed może rozpocząć redukowanie swojego bilansu - oceniają. (PAP)
wst/ asa/